Изграждането на здравословни хранителни навици у децата още в най-ранна възраст е изключително отговорна задача. Може би всеки съвременен родител си е задавал редица въпроси свързани с правилното хранене – колко, какво и как трябва да яде детето ми. Понякога самото приучаване към самостоятелно и разнообразно хранене може да е истинско предизвикателство. Някои деца просто отказват да приемат определени храни, а родителите прибягват до всевъзможни тактики – от заплашване до подкупване, за да ги накарат да си довършат вечерята. Познайте какво обаче – това никак не помага на детето да се научи да се храни правилно. Противно на крайната ви цел – може дори да се окаже вредно за детето като възпрепятства здравословното качване на тегло, отврати мъника от определена храна, а в някои случаи дори от самото хранене като процес.
За да избегнете трайни затруднения в храненето, съветваме ви да ограничите категорично вредните, но така любими на децата лакомства като снаксове и шоколади, а да им предлагате разнообразно здравословно меню упорито, независимо от първоначалните откази. Оставете децата си да се хранят спрямо собствения си апетит. Когато децата се хранят с единствената цел да угодят на родителите или възпитателя си, те са по-малко възприемчиви към сигналите на тялото, които им казват, когато са гладни или сити.
Не е рядкост за едно дете да откаже да опита храна, която му се предлага за първи път. Нежеланието да се довери на неизвестен вкус или нови храни е нещо напълно нормално за малчуганите. Това се нарича хранителна неофобия. За да намалите това поведение при малките деца и да развиете възприятията им за вкус, насърчете ги да участват в приготвянето на храна! Забавен начин да прекарате пълноценно време заедно, а резултатът ще си е струвал бъркотията в кухнята!
Готварски рецепти и здравословни снаксове за деца
Ако тръгнем да предлагаме рецепти за здравословно хранене за деца можем да изпишем много, но не това е целта на настоящата статия. Днес искаме да ви дадем само полезни насоки как да приучите детето си да участва в процеса на готвене, за да се включи доброволно и в последващото хранене. Когато децата готвят, те се докосват до разнообразие от продукти, част от които неизвестни за тях, комбинират съставки по удобен и предпочитан от тях начин, а в допълнение тренират и сръчността си, стараейки се да не разливат, пресипват и измерват количества.
В мрежата ще откриете голямо разнообразие от рецепти, вариращи от здравословни закуски за деца, до пълноценна храна, в зависимост от степента на сложност, която търсите. Някои рецепти са създадени дори за много малки деца. Пробвайте ги – прекарайте пълноценно време заедно.
Ползите от пробиотиците за деца
След като добре знаете колко е важно разнообразието и набавянето на всички полезни вещества за подрастващия организъм, вероятно се досещате, че чрез храна, особено ако изпитвате затруднения с приучването на детето си да опитва и консумира различни вкусове, трудно може да му осигурите всичко необходимо.
Чревната флора се състои от милиарди микроорганизми. При децата тя допринася както за храносмилането, така и за развитието на имунната система. Фактори като околната среда, менюто и употребата на лекарства обаче могат да повлияят на здравословния баланс в червата, където на помощ идват пробиотиците. Но какви точно са ползите от пробиотиците за бебета, малки деца и по-големи деца?
Бременност и пробиотици за бебета
В майчината утроба червата на плода са лишени от микроорганизми. При раждането на детето се прехвърлят бактерии от вагиналния канал на майката и чревната флора. Ето защо е важно за бременните жени да поддържат балансирана чревна флора. Консумирането на пробиотици по време на бременността ще има положителен ефект върху тази екосистема, както за мама, така и за бебето.
Пробиотиците се използват също за предотвратяване на некротизиращ ентероколит (NEC) -сериозно заболяване, засягащо червата на недоносените бебета през първите им седмици от живота. Проучванията потвърждават ползите от пробиотиците за бебета, чието тегло при раждане е по-малко от 1500 грама.
Важно е също така да знаете, че когато избирате пробиотик ви препоръчваме той да е български.
Защо? Има данни от различни части на света, които доказват, че има разлики в състава на полезната чревна микрофлора, съответстващи с храната и географския регион. Затова една мултибактериална формула ще е по-ефикасна, ако съдържа онези бактерии, които са от природата на даденото място, на което живеем. В Lactoflor се влагат само български щамове млечно кисели бактерии, изолирани от запазени екологични райони със съхранена природа и от традиционните за българина млечни продукти. Рецептата за здраве е заимствана от първия пробиотичен продукт – българското кисело мляко, признато в цял свят с полезните си свойства.
Пробиотици за деца
Всички родители искаме най-доброто за децата си, но знаем ли кое е то, за да им го дадем? В организма на децата, без да подозираме, може да липсва важен елемент, а знаем, че здравето започва именно от вътре. Коремчетата на всички бебета и по-големи деца са уязвими и затова създадохме Lactoflor Kids синбиотик, който комбинира пробиотик с природни фибри (пребиотици). Съдържа 7 щама пробиотични бактерии, с доказано широко ползотворно действие и е единственият пробиотик клинично изпитан за остра токсичност и цитотоксичност.
Бактериите в Lactoflor Kids са изолирани от екологично чисти природни български източници и подкрепят имунната система, възстановяват чревния баланс, възпрепятстват проникването на вируси и развитието на патогени, за да бъдат нашите дечица здрави.
Изследователите са показали, че млечнокиселите бактерии, съдържащи се в пробиотиците – и по-специално лактобацилите – могат да намалят риска от диария и да съкратят продължителността на симптомите. Това укрепва чревната бариера на детето и помага на добрите бактерии да се борят с вредните.
Изследването на пробиотиците напредва с годините, което означава, че тези съюзници на детското здраве не са направени да ни впечатляват, а да ни помагат. Вярно е, че по-голямата част от храните съдържат прообиотици, проблемът е, че пробиотичните вещества в храните са прекалено малко количество. Ето защо е за предпочитане да се обърнем към добавки, за да увеличим максимално ползите от пробиотиците за малки и по-големи деца.
-
предишна
Следпразнична програма за здраве и красота в 5 лесни стъпки
-
следваща
Стомашните язви - Helicobacter pylori и връзката с чревната дисбиоза
Коментирайте тази статия!