Глутенът е протеин, който се намира в зърнени култури като пшеница, ечемик и ръж. През последните години се оказва, че все повече хора страдат от здравословни проблеми, чиято първопричина се оказва именно приемът на глутен. Преди и по време на Великден той рязко се увеличава заради постите, които предполагат консумация на повече тестени изделия, както и традиционните за празника козунаци. В следващите редове ще отговорим на въпросите „Как приемът на глутен се отразява на храносмилателната система, ако имаме непоносимост към него?“, „Какви са последиците върху чревния ни микробиом, ако го избягваме?“, „Как да се справим с дискомфорта след празничните трапези?“ и др.
Глутенът все по-често се асоциира с множество заболявания, включително и такива, свързани с храносмилането и дори и при хора, които нямат доказана непоносимост към него. А състоянието на храносмилателната система е пряко свързано с общото ни здраве, защото тя е отговорна за разграждането на храната, усвояването на хранителни вещества и елиминирането на всичко излишно. Тя е дом на повече от 500 различни вида бактерии, които са част от нормалната чревна микрофлора и играят важна роля за състоянието на имунната система. В същото време приемът на глутен може да наруши баланса на тези чревните бактерии. Проучванията показват, че консумацията му може да доведе до намаляване на полезните бактерии и увеличаване на вредните (патогенни) бактерии.
Цьолиакия (глутенова непоносимост) е състояние, при което, когато се консумира глутен, тялото няма способността да го преработва и в резултат имунната система атакува лигавицата на тънките черва. Това води до увреждане и възпаление на стените им и унищожаване на власинките, които абсорбират хранителните вещества. В следствие на това лигавицата на червата става по-пореста което води до т.нар. „синдром на пропускливите черва“. Това може да е причина за различни оплаквания като коремни болки, диария и загуба на тегло. Ако не се вземат навременни мерки, може да се стигне и до анемия, свързана с дефицит на желязо, загуба на костна плътност, дерматитни проблеми и дори цялостно възпаление в организма.
От друга страна, диетите без глутен са с много ниско съдържание на фибри, тъй като повечето източници на фибри (като пшеничните трици, например) съдържат и глутен. А без тях перисталтиката на червата се влошава, което води до дискомфорт, запек и допълнителни възпаления.
Световните здравни експерти препоръчват 25 гр. фибри на ден. Научно изследвано е, че в действителност консумацията им при голяма част от хората е наполовина по-ниска. Поради тази причина е необходим допълнителен прием под формата на хранителна добавка за оптимално действие на стомашно чревната система.
Изследванията показват също, че добавките с фибри могат да подобрят състава на чревните бактерии, което води до по-разнообразен и полезен микробиом. Това е от съществено значение за оптималното здраве на червата, тъй като спомага за регулиране на имунната функция, предотвратява възпалението и подпомага храносмилането.
Именно тези функции изпълнява LACTOFLOR NATURAL FIBERS – 100% натурални фибри, извлечени от корена на цикория с клинично доказан ефект при нередовен стомах. Те не се храносмилат в стомаха и тънките черва и достигат до дебелото черво почти непокътнати и по този начин подхранват част от микрофлората там. В резултат перисталтиката и проходимостта на червата е подобрена.
Защо специалистите препоръчват LACTOFLOR NATURAL FIBERS за регулиране на баланса в чревния микробиом?
- Имат клинично доказан пребиотичен ефект
- Помагат при нередовен стомах
- Изчиства организма от токсини
- Спомага за редуциране на теглото
- Подобрява усвояването на калций в организма – важен фактор за здрави кости
- Има приятен сладък вкус
- Може да се консумира с храна (мюсли, мляко) и течности (вода, сок)
- Подходящ и за деца над 2 години
В заключение, увеличеният прием на глутен, особено от хора, които имат непоносимост към него, може да доведе до увреждане на чревната лигавица, проблеми с храносмилането и нарушен баланс на чревния микробиом. Но от друга страна, когато редуцираме глутена в диетата си, е от съществено значение паралелно с това да увеличим приема на фибри, които да подобрят общото здраве на храносмилателната ни система. Те могат да спомогнат за регулиране на перисталтиката на червата и подобряване на баланса на бактериите в чревния микробиом.
Коментирайте тази статия!