Притеснени сте от редовно чувство на парене в стомаха? Имайте предвид, че може да е нещо повече от лошо храносмилане. Важно е да знаем, че стомашните язви, известни също като пептични, могат да възникнат, когато е нарушена лигавицата на стомаха. Без нея е възможно да се образуват отворени възпаления в мускулния слой на червата, които причиняват гадене, парещи усещания и често стомашно разстройство.
Обикновено язвите се причиняват от инфекция с Helicobacter pylori (или т.нар. H. pylori) – “лоша“ бактерия, на която приблизително 60% от населението е носител без дори да подозира. Съществуват, разбира се, и други причинители, измежду които продължителен прием на противовъзпалителни лекарства, стрес, употреба на алкохол, друг тип по-агресивни лекарства и пушене. Днес обаче ще говорим за един от най-честите причинители на стомашното заболяване – бактерията H. pylori.
Изследване на H. pylori
Още от откриването на Helicobacter pylori през 1982 г., бактерията е в центъра на изследвания и терапии на пептичните язви. Важно е да се отбележи, че всъщност само 10-20% от носителите на тази бактерия получават сериозна инфекция. Самото присъствие на H. pylori не трябва да се счита за такава.
H. pylori е уникален микроб, тъй като може да оцелее във високо киселинна среда. Структурата му позволява ефективно да се промъкне в слузния слой на стомашната лигавица и да се залепи там. Обикновено се разпространява от човек на човек по въздушнокапков път, въпреки че може да се заразите и от замърсена храна или вода. Ето защо колонизацията на бактерията може да достигне до 90% от населението в страни с по-малко строги санитарни практики.
Холистичен подход
Създаването на трайни навици в защита на стомашното здраве е важен елемент от ежедневната ни рутина. Тъй като стресът е добре познат рисков фактор за пептична язва – дори и при тези пациенти, които не са носители на H. Pylori е важно да започнем с ефективно понижаване нивата на стрес в ежедневието ни.
Алкохолът и тютюнопушенето са други трайни дразнители, които могат да предизвикат и възпалителните увреждания на чревната тъкан.
Адекватният и достатъчен като количество сън също се смята за важен инструмент както за превенция, така и за лечение.
Храненето е основен елемент в превенцията и контролирането на стомашни заболявания. Ако сте диагностицирани с пептична язва или спадате към рисковата категория пациенти, знайте, че има много хранителни навици, които можете да вкарате трайно в режима си, за да се погрижите за стомашното си здраве. Полифенолите например, които се срещат в куркума, зелен чай, грозде и ябълки, действат по много начини: защитават чревната стена, поддържат баланса на чревните клетки и намаляват възпалението и количеството H. pylori. Суровият мед е антибактериален инструмент и съдържа полифеноли, които хранят добрите бактерии и могат да подкрепят заздравителните процеси. Счита се също, че храни като броколи, чесън и червена боровинка потискат растежа на H. pylori. L-храните богати на глутамин – аминокиселина свързана със заздравяване на лигавицата на червата, също се смятат за пречистващи организма.
И не на последно място, когато става въпрос за микробиомата на стомашно-чревния тракт, помислете за медицински доказана алтернатива за гарантирано намаляване на нивата на H.pylori в стомаха. Сега вече и в България е намерен способ, чрез който „лошата“ бактерия да бъде изведена от организма, без да се нарушава микробиомата в организма, а възпалението на стомаха да бъде потиснато.
Новият продукт на LactoFlor Helico Protect съдържа клинично изпитан щам L. reuteri “добра“ бактерия, която се свързва специфично с „лошата“ H. pylori и я извежда от тялото чрез храносмилателия тракт без да променя микробиомата на стомаха.
Защо да предпочетем LactoFlor Helico Protect
H.pylori и осигуряват ефективното й отстраняване от гастроинтестиналния тракт.
Стомашните язви са неприятно и опасно здравословно състояние, което не трябва да се пренебрегва. Ако страдате от хронично проблемно храносмилане, усещане за парене и гадене, незабавно се консултирайте с лекар. Следвайте назначените терапии за борба с проблема, но не забравяйте, че чревното здраве е начин на живот, а не единичен курс на лечение. Погрижете се за здравето на чревната си флора, за да водите нормален и добър живот.
Коментирайте тази статия!