Заедно със зимата като по традиция в цялата страна идва и грипът.
Той е сред най-бързо протичащите вирусни инфекциозни заболявания. Отдавна е известно, че от ключово значение е бързата реакция още при първи симптоми на грип.
През всеки зимен сезон закономерно се увеличава броят на заболелите от остри респираторни заболявания, предизвикани от редица вируси. Най-сериозното от тях, по отношение на тежестта на протичане и последиците, е грипът. Какво не знаем за простудите и вирусните инфекции и как да се предпазим от тях?
ПРИРАВНЯВАНЕТО НА ПРОСТУДА И ГРИП Е СЕРИОЗНА ГРЕШКА.
Често хората не обръщат внимание на първите симптоми в общото им състояние – главоболие, втрисане, отпадналост, болки по мускулите и ставите. Основният белег на грипа е рязкото повишаване на температурата до 38-40 градуса С. Тя се задържа във високи стойности и от едва втория или третия ден започва да спада. След първите 24 часа се появява и запушване и изтичане на секрет от носа, кихане, дразнене и неприятно усещане в гърлото. Може да има зачервяване на очите и усилено сълзотечение, както и суха дразнеща кашлица. Всички тези симптоми обикновено се обобщават като хрема, но са много сериозен повод да вземете бързи и адекватни мерки срещу вируса, а не само локални медикаменти, които да се борят с неразположението.
НАЙ-ЧЕСТА ГРЕШКА, КОЯТО БОЛНИТЕ ДОПУСКАТ Е НЕГЛИЖИРАНЕТО НА СИМПТОМИТЕ В ПЪРВИТЕ НЯКОЛКО ДНИ.
Грипът изтощава тялото и болките и умората може да се задържат няколко седмици, понякога и месеци след първата поява на симптомите. Телесните дейности през този период стават по-тежки. Грипът отслабва организма и вирусът започва да прониква по-дълбоко в тялото, а бактерии причиняват възпаление на белите дробове. Характерно е, че с понижаване на температурата симптомите от страна на респираторния тракт се задълбочават и лекарствата, които се борят с температурата служат като лакмус, че това не е обикновена настинка. Постепенно кашлицата става влажна и все по-дълбока, въпреки че повишената температура може да изчезне. В тази фаза често хората допускат, че се лекуват успешно, но всъщност грипът отваря врата към заразяване с други вируси и предразположеност към пневмония, бронхит и ангина.
НЕ Е НУЖНО ДА РАЗПОЛАГАТЕ С ГОЛЯМ НАБОР ОТ ОПЛАКВАНИЯ И СИМПТОМИ, ЗА ДА БЪДЕ ПОСТАВЕНА ДИАГНОЗАТА „ГРИП“.
В реалната клинична практика това може да стане и чрез използването на бързи диагностични тестове – имунохроматографски, които са налични в много медицински центрове и лаборатории като „Ситилаб“, „Цибалаб“, МДЦ „Лина“ и др.
Тестът за грип е подходящ за деца и за възрастни, а резултатите излизат за няколко часа.
Той представлява изследване за грипен вирус А и В и се извършва в рамките на около 10-15 мин. Препоръчително е да се прави в първите дни на заболяването – от 3-тия до 5-тия ден. Използва се секрет от носа или носоглътката като от тях се изолира вирусния причинител. Бързото разграничаване на грипните вируси от останалите вируси на острите респираторни заболявания и доказването на грип А и грип В, подпомага лекарите за избор на специфична противовирусна терапия. Само квалифицирани специалисти могат да поставят коректно диагнозата и могат да назначат антивирусни средства, които са високо ефективни, ако бъдат назначени в първите 24-48 часа след началото на заболяването.
ЗА ГРИПА, ДОКАТО ОЩЕ НЕ НИ Е РАЗБОЛЯЛ
Представете си физиологичното поведение на организма си като таблото на автомобил. Там ежедневно излизат сигнали, които ви показват как работи транспортното ви средство, но какво се случва ако светне необичайна лампа? Или няма да я забележите, или ще вземете незабавни мерки, отивайки в сервиз. В такъв случай ако тялото се опитва да индикира проблем – или не обръщаме внимание, или отиваме на лекар.
Какво ще стане обаче, ако се появят няколко графики на таблото ви? Навярно ще се притесните и незабавно ще потърсите поводът толкова много неща в автомобила ви да не работят нормално или да са повредени. Когато обаче тялото ни дава няколко сигнала, често пренебрегваме „лампичките“ и не ги разглеждаме като комплексни с общ и сериозен причинител и това неминуемо пак ни докарва при лекаря, но със задълбочени симптоми и влошено състояние.
Преди симптоми като хрема и температура, тялото ни има няколко начина да ни каже, че е атакувано от вирус:
- Започва задържане на вода, която се забелязва по рядкото отделяне на течности и стягане на „изходния“ хранителен продукт. Това е очебиен признак, че тялото се бори с проникнала бактерия или вирус, който трябва да бъде изолиран, унищожен или блокиран.
- Тонусът се понижава, но под тонус не разбирайте настроението – шефът не ви дразни, защото сте болни, но ако въпреки усмивката и доброто си желание да сте активни, често ви се седи и лежи, то може би нещо във вас се храни с енергията ви.
- Отслабване на обонянието, личащо от няколко признака: периодично и леко запушване ту на едната, ту на другата ноздра, храната е безвкусна и няма аромат, понякога Ви липсва й апетит.
- По-малка гъвкавост или така наречената тежест в мускулите е ясен признак, че в тялото се натрупват токсини, поради причини изброени в по-горните точки.
Така се оказва, че тялото, борейки се с вируса, предприема мерки, с които да покаже, че има проблем, а не както често регистрираме, за да се бори само. Да, имаме имунна система, но трябва да я разглеждаме като партньор, с който се стремим да поддържаме хармонична и пълноценна връзка. Ако се нуждае от нещо, трябва да сме насреща, да го изслушаме, разберем и да му помогнем.
КАК ДА ПОМОГНЕМ НА ИМУННАТА СИ СИСТЕМА?
При спад на водата в организма, първи страдат стомаха и червата – подават на мозъка сигнал за спад в енергията, което повечето хора регистрират като липса на настроение и проблем с мотивацията.
Това, което приемате като естествени средства за лечение, ще бъде неефективно, ако не държите тялото си в добра форма с достатъчно сън и богата разнообразна храна. Стомахът е важна точка на лечение при много заболявания, защото имено чрез храната тялото си набавя необходимите му за борба със заразата средства. За да ги усвоявате правилно, са необходими ензими и живи бактерии. Широкоразпространените лекарства намаляват броя на полезните живи бактерии в организма и с по-прости думи – не получавате необходимото от полезната храна, която ядете. Без значение дали сте на лечение с антибиотик, пробиотикът е ваш помощник в борбата с грипа, защото укрепва имунната система.
Важно е да разберете, че пробиотикът и симбиотикът не са средства, които да поправя последиците от антибиотика, а са комплекс, който подържа стомашното състояние достатъчно добро, за да не стигнем до антибиотик.
НАЙ-ДОБРИЯТ ЛЕК СРЕЩУ ВИРУСИ И ПРОСТУДА В СЕЗОНА НА ГРИПА И ЕПИДЕМИОЛОГИЧНОТО БОЛЕДУВАНЕ ОСТАВА ПРЕВЕНЦИЯТА И ЕЖЕДНЕВНАТА ГРИЖА.
За предпазване от грип, особено в есенно-зимния период, е важно спазването на стриктна хигиена. Ръцете трябва да се измиват редовно със сапун и вода. Трябва да се избягва търкането на очите, носа и устата, с мръсни ръце. По време на грипна епидемия е добре да се избягва контактуването с много хора и пребиваването дълго време в затворени пространства. Най-важното е да държите тялото си в добро общо състояние и със силна имунна система, посредством много течности, топло облекло, витамини и разнообразна храна.
Знаете ли, че до 70% от населението на света днес се нуждае от корекция на микрофлората на чревния тракт?
Храносмилателната ни система е дом на повече от 500 различни вида бактерии, които са част от нормалната чревна микрофлора. Те принадлежат към три основни групи микроогранизми: патогенни (които причиняват вреда), условно-патогенни (които при нормални условия не са в състояние да предизвикат заболяване, но при нарушени защитни сили се превръщат в болестотворни) и полезни (влияещи благоприятно върху организма). От съотношението им се обуславя нормалното функциониране на хранителния тракт и имунната система, а оттук и здравето на човек.
Освен многобройна, чревната флора е изключително податлива на външни влияния. Влошаването на екологичната обстановка и измененията настъпващи в устойчивостта на организма ни вследствие на стрес, неправилно хранене, приемане на антибиотици и имунодепресанти, недоспиване, бактериални инфекции буквално убиват добрите бактерии в организма.
Нека не се лъжем – пробиотиците не могат да заменят изцяло чревната флора, но могат да помогнат за развитието на добри бактерии, които да поддържат баланса ѝ. Както и да помогнат на човек да се чувства по-здрав, по-красив и щастлив.
Ако искате още от днес да вземете мерки и да се погрижите за своето здраве, посетете сайта на българските пробиотици, за да разберете повече за ползите от тях.
Кликнете ТУК!
Въпреки цикличната повторимост на епидемичната ситуация всяка година, много хора не предприемат превантивни мерки, а дори когато се разболеят, правят низ от грешки в подхода при лечение и достигат до лекарския кабинет в напреднал стадий на болестта и със сериозни усложнения. Грипът е заболяване, чиято тежест не се оценява реално от обществото или се подценява. В България има ясно изразена сезонност и тъй като не е нещо неочаквано, всяка зима се срещаме с него, приемайки го за нормално, но да боледуваме не е и няма как да е нещо нормално.
Да се грижиш за тялото си, значи да се грижиш за живота си!
Коментирайте тази статия!