Следвайте нашите шест съвета за хранене и ще улесните елиминирането на основната причина за гастрит. Антиацидните таблетки могат да маскират симптомите при гастрит, но промените в диетата са ключов елемент от терапията на заболяванията на стомашно-чревния тракт.
Гастритът е възпаление на най-горния слой на стомашната лигавица. Сравнително често срещано заболяване е и съпътства живота на голяма част от населението. Моментното раздразнение (дни или седмици) е характерно за обострения гастрит. Заболяването хронифицира, ако процесът продължи по-дълго или дразнещи фактори, водещи до често реактивиране.
Какъв е хранителният режим при гастрит и може ли чрез правилния подбор и ритъм на хранене да си помогнем?
СИМПТОМИ НА ГАСТРИТА
Първо, няколко думи за клиничната картина при гастрит. Възпалението на стомашната лигавица води до дискомфорт от различен характер, болка и цялостно неразположение, киселини, лошо храносмилане, усещане за парене зад гръдната кост, подуване и тежест в горната част на корема.
- Гадене и/или повръщане
- Намален или липса на апетит
- Болка в корема на гладно или след нахранване и/ или подуване на корема
- Често хълцане, неприятен вкус в устата
КОНВЕНЦИОНАЛНО ЛЕЧЕНИЕ НА ГАСТРИТ
Конвенционалното лечение на гастрит включва приемане на антиацидни средства или по-съвременните инхибитори на протонната помпа, чиято дългогодишна употреба може да доведе до сериозни странични ефекти, като остеопороза или състояние, наречено хипхлорхидрия (ниска стомашна киселинност).
Приемането на антиацидни хапчета е с временен ефект и е подходяща симптоматична мярка, но не осигурява излекуване на причината за възпалението на стомашната лигавица. Диетата при гастрит е ключов елемент от лечението и не бива да се пренебрегва.
Здравословното балансирано и недразнещо стомашната лигавица хранене и избягването на ежедневните храни “виновници” за симптомите е ключът към трайното лечение на гастрита.
СЪВЕТИ ЗА ХРАНЕНЕ ПРИ ГАСТРИТ
СЪВЕТ #1
Уверете се, че вашата диета редовно включва храни, които убиват бактерия- причинител на стомашното възпаление Helicobacter pylori (H. pylori).
- Броколи. Хранителното вещество в броколите, наречено сулфорафан има клинично доказан ефект при ерадикация (унищожаване) на бактерия H. pylori в лигавицата на стомаха го прави чудесна храна при гастрит. Той е ефективен дори при унищожаване на щамове на H. pylori, които са станали резистентни към антибиотичните средства. Също така кълновете на броколите съдържат 20 до 50 пъти повече сулфорафан от зрелите растения. Ако не харесвате вкуса на броколи, можете да закупите добавки от броколи или сулфорафан. Тъй като повече от 50% от населението на света е носител H. pylori – въпреки че може да не са налице оплаквания от страна на стомашно-чревния тракт – консумацията на броколи няколко пъти седмично или приемането на добавки се препоръчва за всеки.
- Чесънът е широкоспектърен антимикробен и противогъбичен агент, а бактериите H.pylori са силно чувствителни към него, което го прави добра храна при гастрит. Хората с повишена киселинност не реагират добре на чесъна, затова е добре да консумирате малки количества чесън (или вземете капсули с чесън) и постепенно увеличете количеството. [3]
СЪВЕТ #2
Не пренебрегвайте пробиотиците. Проучванията сочат, че приемът на пробиотици подпомага лечението на H.pylori. Пробиотиците, като Lactobacillus и Bifidobacterium, са полезни бактерии, които колонизират меката обвивка на чревния тракт и по този начин лекуват храносмилателната система. Приемането на пробиотици може да помогне за увеличаване на способността на червата да абсорбира и усвоява хранителните вещества. За хора, които имат гастрит и дефицит на витамин В12, консумирането на храни с пробиотици (или приемащи пробиотични добавки) с витамини от група В може да помогне значително.
Кои храни са естествено богати на пробиотици? Биологичното кисело мляко, кефирът, киселото зеле и хлябът с квас са популярни и достъпни пробиотични продукти.
Новият продукт на LactoFlor Helico Protect съдържа клинично изпитан щам L. reuteri “добра“ бактерия, която се свързва специфично с „лошата“ H. pylori и я извежда от тялото чрез храносмилателия тракт без да променя микробиомата на стомаха.
Защо да предпочетем LactoFlor Helico Protect:
- Намалява нивата на H.pylori в стомаха
- Zn-L-carnosine синергично потиска възпалението на стомаха и подпомага заздравяването на стомашните язви
- Няма странични ефекти и не повлиява човешката микробиота
- Не се влияе от прием на антибиотици
- Lactoflor Helico Protect е комбинация от патентован и клинично изпитан щам Lactobacillus reuteri – Pylopass™ и Zn-L-carnosine, които специфично образуват коагрегати с бактерията
H.pylori и осигуряват ефективното й отстраняване от гастроинтестиналния тракт. - Еднократен дневен прием
СЪВЕТ #3
Яжте храни, които намаляват щетите нанесени от употребата на медикаменти от групата на НСПВС (Нестероидните противовъзпалителни средства) (Nimesulide, Ibuprofene, Piroxicam, Diclofenac и т.н.) и облекчават болковата симптоматика при гастрит. Отново, богатите на пробиотици храни са най-полезни при чревните увреждания. Но в допълнение към пробиотиците може да използвате и тези конкретни продукти,които са полезни както при лечение на стомаха, така и при гастритните симптоми на гадене, болки в стомаха, парене, подуване на корема и киселини:
- Джинджифил / отвара от джиджифил
- Ябълков оцет / разреден с вода
- Куркумата
- Риган
- Сок от червена боровинка
- Ананас (бромелаин- ензимът в ананаса, съдейства за по-добро храносмилане)
Наблегнете на витамин А (бета-каротен), съдържащ се в черен дроб, моркови, зеленчуци, спанак, аспержи, сладки картофи, праскови и кайсии. Витамин А е от съществено значение за правилната регенерация на лигавиците и тъканите.
СЪВЕТ #4
Избягвайте храни и напитки, които влошават симптомите на гастрит. Хората, които страдат от гастрит, добре знаят точно кои храни засилват симптомите им, независимо дали става дума за кафе или шоколад, за люти чушки или макаронени изделия.
Създайте дневник за храна. За две до четири седмици запишете всичко, което ядете или пиете, и отбележете точната дата/ час, когато ядете. Едновременно с това записвайте всеки път, когато усетите симптоми на гастрит.
След като дневникът ви за храна е завършен, забележете корелацията между консумацията на храната и симптомите, които сте изпитали.
Например, имате ли гадене или киселини един час след хранене с пица? Или пък усещате подуване и спазми в корема ден след хранене с хляб или сладкиши? След като разберете кои храни обострят състоянието, ще знаете точно кои храни да се избягвате.
СЪВЕТ #5
Постоянното облекчение на гастритната симптоматика включва промяна в начина ви на живот. Въпреки че не е лесно, бъдете упорити!
Хранете се пълноценно с балансирани храни, съдържащи лесно усвоими белтъчини, естествени мазнини, и въглехидрати.
СЪВЕТ #6
Не го правете. Сладкишите могат да обострят гастритът. Изборът на диета е от ключово значение за облекчаване или избягване на симптомите на гастрит.
Избягвайте „храните- виновници/дразнители“, които могат да увредят стомашно-червния тракт и имунната ви система. Изключете тези продукти от менюто си:
- Мляко и млечни продукти (различни от киселото мляко)
- Соя, царевица, боб, фасул
- Трудно-смилаеми зърнени храни
- Картофи
- Пикантни храни
- Захарни изделия
- Газирани напитки
- Прекалено много кафе
- Енергийни напитки
- Алкохол
4 ОСНОВНИ ПРИЧИНИ ВОДЕЩИ ДО ГАСТРИТ
Има няколко причини, поради които човек може да развие това заболяване – инвазия с H. Pylori, хроничен стрес, водещ до повишено отделяне на солна киселина, прием на НСПВС (нестероидни противовъзпалителни средства) и др. Обикновено симптомите на гастрита започват с една от четирите основни причини.
1. Helicobacter pylori (H. pylori) инфекция. Около 50% от населението на света е заразено с тази бактерия, въпреки че повечето хора не изпитват симптоми или дори не знаят, че са заразени с нея. [1] H. pylori може да предизвика възпаление в лигавицата на стомаха, причинявайки гастрит и стомашни язви.
2. Условия, свързани с дефицит на витамин В12. Дефицит на витамин В12 се получава, когато стомашно-чревният тракт не усвоява правилно витамин В12, най-вероятно поради хронично възпаление – гастрит. Следователно, състоянията, които причиняват гастрит, са същите като тези, които причиняват дефицит на витамин В12: заболяване от цьолеакия (чувствителност към глутен), болест на Крон, скорошна операция на стомаха, скорошна инфекция, непълноценно хранене, заболяване на щитовидната жлеза или злокачествена анемия (форма на анемия, която настъпва, когато в стомаха липсва естествено срещащо се вещество, наречено вътрешен фактор, необходим за правилното усвояване на витамин В12).
3. Използване на някои лекарства. Понякога симптомите на гастрит произтичат от приема на лекарства, които причиняват стомашни проблеми или дори стомашно кървене: аспирин, НСПВС (ибупрофен или напроксен), преднизон, химиотерапевтични лекарства или други.
4. Газирани напитки, пикантни храни и други „хранителни виновници“. Напитки като кафе, алкохол, сокове с лимонени киселини и пикантни храни, като люти чушки могат да предизвикат обостряне на симптомите на гастрит.
!!! Не забравяйте да се посъветвате и с вашия личен лекар!
ИЗТОЧНИЦИ:
[1] Mayo Clinic.
[2] Proc Natl Acad Sci U S A. 2002 May 28; 99(11): 7610–7615.
[3] J. Nutr. 2011 March 1; 131(3): 1106S-1108S.
Коментирайте тази статия!