Всяко дете се ражда с незряла имунна система и бавно развива имунитета си, борейки се с редица бактерии, вируси и други микроорганизми. Ето защо много педиатри смятат боледуването от настинки, грип и ушни инфекции до шест пъти годишно като обичаен процес от развитието на детския организъм. За съжаление се приема, че да се разболее едно дете, особено през есенно-зимния сезон, е нещо напълно нормално.
Да боледуваме не е нормално.
Ние не можем напълно да защитим децата си от вируси, но има няколко неща, които можем да направим, за да помогнем за поддържането на естествената им защита. Детският организъм трябва да е здрав и защитен по времето на своето развитие. Ето пет прости правила как да предпазим подрастващите, като засилим имунитета им.
1. ЗДРАВ СЪН ЗА ЗДРАВО ТЯЛО
Добрият сън е от решаващо значение за развитието и подобряването на имунната функция. Счита се, че дефицитът на съня нарушава критичните антивирусни имунни отговори и увеличава хроничните възпалителни процеси. Децата в училищна възраст се нуждаят от 9 до 11 часа, а децата от предучилищна възраст от 10 до 13 часа сън на ден .
Ако времето преди сън е борба, направете всичко възможно да създадете успокояващи ритуали. Дръжте децата далеч от телевизора или компютъра в рамките на поне един час преди лягане, за да се успокои съзнанието им. Ако децата ви харесват аромата, може да ги къпете с лавандулови продукти или да използвате лавандулов аромат във въздуха на жилището. Климатизирайте стаята, в която спят малко по-хладна и тъмна, когато се опитвате да ги приспите. Така активирате естествените реакции на мозъка, който ще приспи тялото на енергичния малчуган.
2. ЗЕЛЕНЧУЦИ КОЙТО НЕ ЯДЕ, ТОЙ ГОЛЯМ НЕ ЩЕ ДА ПОРАСТЕ
Храненето е от първостепенно значение за здрава имунна система. За да укрепим имунитета на децата, трябва да наблегнем на плодовете и зеленчуците. Те съдържат фитонутриенти, витамини и каротеноиди, които засилват имунитета. Фитонутриентите могат да увеличат производството както на белите кръвни клетки и интерферона, необходими за борбата със заразата, така и на антителата, които покриват клетъчните повърхности и блокират вирусите.
Проучванията показват, че в зряла възраст диета, богата на фитонутриенти, също така може да ни предпази от хронични болести като рак и сърдечно-съдови заболявания. Опитайте се да научите вашето дете да яде достатъчно количество плодове и зеленчуци всеки ден, защото това ще помогне на тялото му не само в периода на растеж и развитие.
3. ДЕЦАТА СА ДОСТАТЪЧНО СЛАДКИ И БЕЗ ДОБАВЕНА ЗАХАР
Важно е да се сведе до минимум приемът на захар, тъй като диетата с високо съдържание на сладко може да понижи имунитета на детето. Ако то има по-слаб апетит, изборът на полезни храни за междинните хранения, вместо захарни изделия, е още по-труден и важен, за да се гарантира, че не му липсват ключови хранителни вещества, които подкрепят имунитета.
Вместо да похапват сладки лакомства, опитайте да им дадете несолени и непечени тиквени семки, които са богати на цинк. Цинкът е ценен минерал за имунната система на малките и ако те нямат апетит или рядко ядат бобови растения, ядки или месо, може да не получат достатъчно от него.
Направете микс от 1/3 сушени плодове, 2/3 тиквени семки и печени нахутчета, за да минимализирате нуждата и консумацията на захар. Той е много подходящ и за училище, където детето е най-податливо на вредни храни, когато е далеч от грижовния контрол на родителите.
Смутитата могат да правят чудесна следобедна закуска. Те са лесен начин да се вмъкнете в менюто много богати на витамин С храни. Оставете децата си да избират любимите си съставки, а когато не гледат, добавете шепа спанак например. Те никога няма да разберат, но тялото им ще се възползва от помощта, която му предлагате.
4. ФИЗИЧЕСКА АКТИВНОСТ И ИГРИ
Изследвания показват, че редовните и умерени физически упражнения са способни да мобилизират защитните механизми на организма и да повишат броя и активността на имунните клетки. Ако успеем да изградим у децата си фитнес навици, те ще им бъдат от голям плюс за цял живот. Движението е изключително важно.
Забавлявайте се всички в семейството с разходки, игри, спорт и физически упражнения. Най-добрият вариант е да откриете спорт или дейност, в която да се включите всички заедно.
Не забравяйте, че вирусите живеят в топли, затворени стаи, където дишаме многократно издишан, пълен с влажни пръски от слюнка и пр. секрети, въздух.
Поддържайте помещенията в дома си проветрени и пазете децата си от непроветриви или пълни с хора места, въпреки че често пъти алтернативите за забавление в студените месеци се свежда до кина, детски центрове и търговски обекти.
Напук на схващането за закрито и топло пространство през зимата, здравето се нуждае от кислород, чист въздух и природа. С няколко думи за „непознатия“ чист въздух и вирусите: излезем ли в гората, сред зеленина и природни пространства, дълбокото дишане моментално влиза в ролята на мощен алкализатор, който пречиства кръвта, обогатява я и забързва обмяната. На открито в планините или парка няма грип, защото вирусите се развиват в закърняла, мръсна и нездравословна среда, каквато е тази на тялото лишено от чести разходки.
Ето защо да разхождаме малчуганите и да ги предпазваме от зимните климатични особености с топли дрехи и здравословен хранителен режим е за предпочитане пред затварянето им вкъщи. Необходим е половин час физическа активност или около 5 километра движение всеки ден за деца в училищна възраст. Сред природата през зимата има причина да са 2-3 пъти повече хора, отколкото през лятото. За да не „заспи“ имунната система, активността и престоя навън не трябва да се изключват именно през сезоните на грип и настинки.
5. УРАВНЕНИЕ ЗА ОТЛИЧНИЦИ: ПРОБИОТИК+ПРЕБИОТИК = СИНБИОТИК
Стомахът и стомашно-чревните бактерии играят активна роля в изграждането и доброто функциониране на имунната система при малки и големи. Около 80% от имунната активност е съсредоточена именно там, а множеството изследвания сочат, че ежедневният прием на добри бактерии е ефективен начин за предотвратяване на настинки и грип.
Храносмилателната система е дом на повече от 500 различни вида бактерии, които са част от нормалната чревна микрофлора. Те принадлежат към три основни групи микроогранизми:
- Патогенни – причиняват вреда
- Условно-патогенни – при нормални условия не са в състояние да предизвикат заболяване, но при нарушени защитни сили се превръщат в болестотворни
- Полезни – влияят благоприятно върху организма.
От съотношението им се обуславя нормалното функциониране на хранителния тракт и имунната система, а оттук и здравето на човек.
Пробиотиците, или с други думи добрите бактерии, са тези, които помагат за възстановяването и баланса на чревната микрофлора, с което респективно повлияват имунната система и здравето ни.
Пребиотиците са храната на добрите бактерии, която подсигурява оцеляването им в чревния тракт и благоприятното им влияние над организма. Комбинацията от тези два компонента се нарича синбиотик и може да бъде таблетка за смучене, капсула или саше. Български синбиотик, който съдържа млечно-кисели бактерии (пробиотик) и инулин (пребиотик) е LactoFlor.
Едно саше „LactoFlor Kids“ за бебета и деца дневно, набавя на малчугана 1 милиард добри бактерии, които спомагат за поддържането на здраво коремче, правилно и пълноценно храносмилане и подпомагат имунната система.
Повече информация за „LactoFlor Kids“ за бебета и деца прочетете тук: www.lactoflor.bg
Добрите здравни навици са най-важните инструменти за добро здравословно състояние и спирането на разпространението на вируси и грип. Но децата са си деца и не винаги са много усърдни в хигиената на ръцете си или не винаги искат да ядат цветните, богати на витамини, зеленчуци и плодове в чинията си. Като родители винаги искаме най-доброто и се стараем да направим всичко възможно, за да гарантираме най-малко дни, в които детето ни е болно.
Грижете се за здравословното състояние на телата на децата си, за да може имунната им система да ги защитава, когато вие не сте наблизо, за да следите какво хапват, дали са добре облечени и дали ръцете им са измити.
Коментирайте тази статия!