Докато вирусите се разпространяват, от всякъде четем как трябва да се изолираме и какви са стъпките, които да следваме ако се разболеем. Това са важни съвети, но не чуваме много за това как можем да повишим имунитета си, така че ако се изложим на вирус – или по-лошото – да се разболеем – тялото ни може ефективно да се бори.
Нашата имунна система е проектирана да се бори с болести и вируси. Но за съжаление имунната система може да се измори от много неща, характерни за съвременния живот – например стрес, токсини, липса на физически упражнения и нездравословно хранене. Това не позволява на телата ни да се борят ефективно с болестта.
Когато болестите продължават да се разпространяват, е по-важно от всякога да се поддържа балансирана имунна система. Можем да направим това, като направим няколко ключови „настройки“ на нашите мисли, действия и навици.
ЕТО НАШИТЕ 8 СЪВЕТА ЗА ПОВИШАВАНЕ НА ИМУНИТЕТА ВИ:
1. НАМАЛЕТЕ СТРЕСА
Когато сте подложени на стрес, тялото ви произвежда хормони на стреса, които влияят на имунната ви система. Така че един от най-важните начини за повишаване на имунитета е намаляването на стреса. За да намалите стреса, е от ключово значение да осигурите приличен баланс между професионален и личен живот, да правите почивки, когато имате нужда от тях и да използвате успокояващи или релаксиращи техники за намаляване на стреса – йога, медитация и т.н..
2. СПЕТЕ ВИНАГИ, КОГАТО СТЕ УМОРЕНИ
Много от нас обикалят от задача на задача в състояние на постоянно изтощение. Но всеки път, когато сме будни, а телата ни искат да спим, увеличаваме стреса и намаляваме имунитета си. Ако пием кофеинови напитки през цялото време (например кафе, черен чай, сода), може дори да не осъзнаваме колко сме уморени всъщност. Тъй като сънят е от съществено значение за изграждането на борба с имунната система, трябва да спим толкова, колкото ни е необходимо. Като за възрастните се препоръчва 7-9 часа на денонощие.
3. ПРИЕМАЙТЕ ВИТАМИНИ ЗА ПОВИШАВАНЕ НА ИМУНИТЕТА
За да поддържате имунната си система в баланс, можете да ядете храни, поддържащи имунитета като цитрусови плодове, чесън, броколи и спанак. Ако имате отслабена имунна система, ще бъде полезно да си допълните хранителния режим с ключови витамини и минерали – като витамин С, витамин В, витамин D и цинк.
4. НАМАЛЕТЕ „НЕПОЛЕЗНИТЕ“ ХРАНИ
Захарта, преработеното месо, растителните масла и алкохолът са склонни да бъдат възпалителни храни, те могат да натоварят имунната система, оставяйки други проблеми в тялото ви. Така че ги избягвайте.
5. СПОРТУВАЙТЕ, НО НА ОТКРИТО
Ако сте здрави и се чувствате добре, продължете да спортувате, но отговорно. Посещаването на затворени места с много хора е изключително рисково и забранено на този етап. Планините на България са прекрасно място за разходка или тичане на свеж въздух. Потърсете информация и за еко пътеките, ще откриете за колко места дори не сте чули.
6. СТОЙТЕ ДАЛЕЧ ОТ ТОКСИНИТЕ
Токсините могат да бъдат пагубни за имунната система. Затова се опитайте да сведете до минимум излагането на хлорирана питейна вода, пестициди, ароматни въглеводороди (например освежители за въздух), тежки метали, замърсяване на въздуха и ГМО хранително добавки.
Като предприемем тези действия, можем да помогнем да предотвратим значително себе си и своите близки от коронавируса.
7. ЗДРАВЕТО ТРЪГВА ОТ ВЪТРЕ НАВЪН. ПОГРИЖЕТЕ СЕ ЗА СТОМАХА СИ
Храносмилателната ни система е дом на повече от 500 различни вида бактерии, които са част от нормалната чревна микрофлора. Те принадлежат към три основни групи микроорганизми: патогенни (които причиняват вреда), условно-патогенни (които при нормални условия не са в състояние да предизвикат заболяване, но при нарушени защитни сили се превръщат в болестотворни) и полезни (влияещи благоприятно върху организма). От съотношението им се обуславя нормалното функциониране на хранителния тракт и имунната система, а оттук и здравето на човек.
Освен многобройна, чревната флора е изключително податлива на външни влияния. Влошаването на екологичната обстановка и измененията настъпващи в устойчивостта на организма ни вследствие на стрес, неправилно хранене, приемане на антибиотици и имунодепресанти, недоспиване, бактериални инфекции буквално убиват добрите бактерии в организма.
Нека не се лъжем – пробиотиците не са панацея, но е клинично доказано че помагат за развитието на добри бактерии, които поддържат баланса на чревната флора, а оттук и този на имунната ни система. Нека не забравяме и факта, че 70% от имунната система на човека започва в стомашно-чревния тракт.
Ако искате още от днес да вземете мерки и да се погрижите за здравето на стомаха ви, посетете сайта на Lactoflor, за да разберете повече за ползите от пробиотиците.
ЗАЩО ПРЕПОРЪЧВАМЕ БЪЛГАРСКИ ПРОБИОТИК?
Има данни от различни части на света, които доказват за разлики в състава на полезната чревна микрофлора на населението в различни, географски региони. Затова една мултибактериална формула ще е по-ефикасна, ако съдържа онези бактерии от природата на даденото място, на което живеем. Продуктите от гамата на Lactoflor съдържат микроорганизми изолирани от различни екологично-чисти райони в България и са част от голямата микробна колекция на Lactina LTD.
При избора също е важно да следите продуктът да съдържа бактериални щамове, които работят синергично. Предложените щамови комбинации са точно такива и е клинично доказано, че действат благоприятно при определени състояния на дисбаланс в чревната микрофлора.
8. ХИГИЕНА И ПРЕВЕНЦИЯ
За предпазване от заразяване е важно спазването на стриктна хигиена. Ръцете трябва да се измиват редовно със сапун и вода, минимум 20 секунди. Не докосвайте на очите, носа и устата, с мръсни ръце. По време на вирусни епидемии е добре да се избягва контактуването с много хора и пребиваването дълго време в затворени пространства. Проветрявайте помещенията. Пийте повече течности. По този начин ще поддържате влажна лигавицата на дихателните пътища и тя по-трудно ще пропуска вирусите. Най-важното е да държите тялото си в добро общо състояние и със силна имунна система, посредством много течности, топло облекло, витамини и разнообразна храна.
Коментирайте тази статия!