Всички знаем какво предизвикателство за организма и имунната система са преходните сезони. Особено, когато след дълго и горещо лято, температурите рязко паднат и есента се появи неочаквано. Целият този процес е стрес за организма, особено за малки деца и подрастващи, които се завръщат в детските градини и училище.
Когато става въпрос за имунната система, първото нещо, което трябва да ни идва на ум е как се грижим за чревната микрофлора.
ВСЪЩНОСТ НЕ ПО-МАЛКО ОТ 80% ОТ ИМУНИТЕТА НА ДЕЦАТА (А И НА ВЪЗРАСТНИТЕ) СЕ НАМИРА В ЧРЕВНИЯ ТРАКТ.
Ето защо балансираната флора е толкова важна за развитието на здрава имунна система. Развитието на микробиотaта е повлияно от различни фактори, като хранителен режим, метод на раждане, кърмене, околна среда, физическа активност, време за почивка, достъп до животни и т.н.
Хигиенните навици и начинът на живот също играят роля. Ако детето ви боледува често, имунната му система може да е по-крехка. Освен това децата прекарват много време в игри заедно и се получава непрекъснат обмен на бактерии, което от една страна е хубаво за имунитета, от друга, в зависимост от моментното здравословно състояние на детето, има и своите рискове.
ИМА ЛИ РЕШЕНИЕ?
Въвеждането на навици за здравословен начин на живот и правилен хранителен режим от ранна възраст със сигурност ще имат положително въздействие върху развитието на имунната система. Ако трябва да обобщим накратко. Нека се съсредоточим върху храненето, което влияе върху микробиотата, а тя от своя страна – на имунната система!
Междувременно имайте предвид, че е хубаво да добавите възможно най-много фибри, защото те стимулират положително развитието на чревната микрофлора. Как? Фибрите са храната на добрите бактерии, те ги активират. А добрите бактерии от своя страна се борят с лошите такива, вируси и други неканени натрапници в телата.
КАКВО Е ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО ДА ВКЛЮЧИМ СЛЕДНОТО В МЕНЮТО НА ВАШЕТО ДЕТЕ, А И НА САМИТЕ ВАС (ПРИМЕРНИ ХРАНИ)?
⇢ Пълнозърнести храни (Фибри, витамини и минерали)
⇢ Плодове и зеленчуци (Горски плодове – пълни на антиоксиданти, Киви – вит. Ц, Диня – вит.А и Ц, Броколи – вит. А, Ц, Е, антиоксиданти, Чесън – антимикробни свойства, Зелени салати – вит. Е, Сладък картоф – бета каротен)
⇢ Яйца (Витамин Д, Б, Селен)
⇢ Ядки и семена (вит.Е и фибри)
⇢ Бобови растения (богати на фибри и желязо)
⇢ Месо (желязо и цинк) и риба (желязо, омега-3 мастни киселини)
⇢ Пробиотици и пробиотични храни
Тъй като няма как да сме убедени в това, коя храна ни дава нужното количество добри млечно-кисели бактерии, които от своя страна се борят с лошите такива и поддържат балансът в стомаха, ви препоръчваме вкусен пробиотик, подходящ за деца, а и на само.
Lactoflor BioPlus таблетки е пробиотик за смучене, който подпомага устната хигиена. Той е ефикасна подкрепа в борбата с вредните бактерии в устата, благоприятства състоянието на венците и зъбите и спомага чревния комфорт.
С внимателно подбрания си състав, Lactoflor BioPlus таблетки за смучене, служи също за превенция на гингивит и стоматит и подобрява чревния баланс и комфорт. Благодарение на съдържанието на изомалт, предпазва зъбите от увреждане като намалява образуването на зъбен камък и риска от кариес.
LACTOFLOR BIOPLUS ТАБЛЕТКИ съдържа 1милиард жизнеспособни полезни бактерии от 3 пробиоточни щама:
⇢ Природен български Lactobacillus bulgaricus LKZ-200, изолиран от листа на кръвен здравец
⇢ Българският Lactobacillus rhamnosus LLR-L1 с висока бионаличност и повишена активност, спрямо candida/e.coli/st.aureus
⇢ Streptococcus thermophilus
⇢ Пребиотик инулин
A как засилвате вие имунната система на деца през есента и зимата?
Споделете ни в коментар по-долу.
Коментирайте тази статия!