Гъбичките, наречени кандида, могат да причинят дрождови инфекции в зоните около устата, ушите, носа, кожата, ноктите, корема, червата и интимните части. Когато присъстват в нормални количества, гъбите помагат за храносмилането и усвояването на хранителните вещества. Но когато тялото ни е под стрес, имунитетът ни спада. След това гъбичките се размножават в огромни количества и заразяват определени части в тялото. Тази проблемна гъбична инфекция произхожда от щам, наречен candida albicans.
Част от признаците могат да бъдат болезненост в гърлото, зачервяване на устата, пукнатини в ъглите й, дискомфорт по време на полов акт, както и сърбежи по и в интимните части, киселини и артрит. Диабетът, лечението на рак, консумацията на широкоспектърни антибиотици и носенето на протези са фактори, които правят мъжете и жените от всички възрасти податливи на гъбички.
Учените обаче са разделени по отношение на състоянието „свръхчувствителност към кандида“ и на това дали то наистина съществува изобщо. Американската академия по алергия, астма и имунология, преглеждайки доказателствата, представени от привържениците на състоянието, е заявила, че това състояние е по-скоро спекулативно. Това вероятно е така, защото през повечето време инфекцията не се счита за сериозна и може да се лекува с противогъбични лекарства, по лекарско предписание. Също така, един от най-ефикасните начини за справяне с инфекцията е, като направите промени в начина на живот, започвайки от хранителния ви режим.
ЕТО И НЯКОИ ОТ ХРАНИТЕ, ПРЕПОРЪЧАНИ ОТ ЕКСПЕРТИТЕ, С КОИТО БИХМЕ МОГЛИ ДА ПРЕДОТВРАТИМ РАЗМНОЖАВАНЕТО НА ГЪБИЧКИТЕ.
Хранителен режим с ниско съдържание на захар – ограничаването на захарта е от решаващо значение за овладяване на растежа на гъбичките кандида. Захарта помага в изграждането на клетъчни стени и усилва разширяването им в малки колонии, като в крайна сметка се превръща в инфекция.
За да определи кои храни може да предизвикат реакцията, лекарят може да препоръча елиминационна диета. Тази диета включва избягване на някои от най-разпространените продукти, за които се знае, че причиняват екзема.
Куркума – подправка, често използвана в индийската кухня, куркумата, има мощно противогъбично свойство, наречено куркумин, за което се знае, че инхибира растежа на дрождите на кандида и дори ги убива.
Проучване е установило, че куркуминът може да предотврати образуването на кандидоза в устата на ХИВ позитивни пациенти. Досега обаче само проучвания с епруветки са доказали положителния ефект на куркумина, следователно са необходими още изследвания с хора.
Кокосово масло – Растенията имат естествени токсични съединения, които убиват гъбичките. Едно такова съединение е лауриновата киселина, мастна киселина, известна със своите противогъбични и антимикробни свойства. Половината или 50 процента от кокосово масло се състои от лауринова киселина, което прави маслото един от най-добрите източници за борба с кандидовите дрожди по естествен начин.
Ябълков оцет – има достатъчно киселина и ензими, за да спре растежа на вредни и нежелани дрожди в организма.
Пробиотиците – живите бактерии, наречени пробиотици са необходими на тялото, за да блокират растежа на вредните бактерии. Те се намират в храни като кисело мляко, кефир, кисело зеле, мисо, кисели краставички и кимчи.
Как действат? Пробиотиците спомагат за балансиране на чревната микрофлора. Или просто казано, те са необходимата добавка за запазването на превеса на добрите над лошите бактерии. Когато добрите бактерии „властват“ над лошите, имаме възможността да се прочистим от токсините, да засилим имунната си система и дори да имаме свежа, красива и сияйна кожа. А за да сме сигурни, че приемаме нужните дневни количества, ние ви препоръчваме синбиотика Lactoflor BioPlus, за който можете да прочетете повече тук.
Чесън – казват, че суровият чесън има силни и мощни противогъбични свойства поради наличието на алицин, който се образува при смачкване или увреждане на пресен чесън.
Candida е вид гъбичка, която ако се отглежда в нездравословни количества, може да доведе до инфекции с дрожди в човешкото тяло. Candida albicans, определен щам на тази гъбичка, може да зарази различни части на тялото – интимните части, устата, храносмилателната система до кожата и ноктите.
–––
Източник:
https://www.customprobiotics.com/blog/candidiasis-foods-to-eat-to-fight-yeast-infection/
Коментирайте тази статия!