В наши дни има много дискусии около чревната флора и по-специално бактериите, които я населяват – както добри, така и лоши. Вярвате или не, нашата микробиома* е разнообразна екосистема, която съдържа много повече от просто бактерии. Всъщност човешката чревна среда се състои от десет различни вида микроорганизми, включително бактерии, вируси, гъби и т.н. Едва сега обаче започваме да разкриваме конкретна информация за всеки един от тях. Знаем, че всички те играят роля за здравето, чревната екосистема и в крайна сметка за самите нас.
Все още се проучва как може да се постигне оптималното равновесие на организмите в червата, как най-добре да влияем върху конкретни популации на добрите такива и какво влияе върху присъствието на определени видове. Сигурното обаче е, че начинът на живот може директно да промени състава на нашата микрофлора.
ЗАМИСЛЯЛИ ЛИ СТЕ СЕ КАК НАШИЯТ НАЧИН НА ЖИВОТ ВЛИЯЕ НА ОРГАНИЗМА НИ?
Знаете ли, че чревната флора е сама по себе си орган? Както обръщаме внимание на другите части на тялото си, така трябва да се грижим и за микробиомата, тъй като тя играе решаваща роля в ежедневните телесни функции (напр. движенията на червата), както и в дългосрочното ни здраве.
Всекидневно, много фактори от начина на живот могат и нарушават състава на чревния микросвят. За съжаление, някои от тях, като наследствеността, са извън нашия контрол. Други обаче са силно повлияни например от дневното ни меню, диети, излагане на въздействието на токсини от околната среда, алкохол и тютюнопушене или медикаменти (напр. прекомерна употреба на антибиотици).
ЗАЩО Е ВАЖНО ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА МИКРОБИОМАТА?
Когато нашата чревна флора е небалансирана и количеството на лошите бактерии вземе превес, тя обикновено води до множество усложнения, включително храносмилателни заболявания, болести, инфекции, умора, депресия и др. Правени са дългосрочни проучвания в опит да се разбере какво следва и да се определи какво е „нормалното” състояние на микробиомата, както и кои фактори влияят на микробните видове, които живеят там. И макар да има много влияния върху храносмилателния тракт на обикновения човек, все повече се отчита ролята на дневното меню и на околната среда, регулиращи както състава, така и метаболитната активност на микробиомата.
НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ ДА ОБРЪЩАТЕ СПЕЦИАЛНО ВНИМАНИЕ ВЪРХУ ВАШИЯ ХРАНИТЕЛЕН РЕЖИМ
Не е изненадващо, че диетата е от съществено значение за здравето на чревната флора. Въглехидратите, протеините и мазнините са изследвани най-много, когато става дума за здравословно хранене и баланс на чревния микросвят.
Въглехидратите служат като основен източник на енергия за микробите. Но е важно да се знае, че не всички въглехидрати са с еднакъв произход и въздействие. Докато много богати на въглехидрати храни, включително покълнали зърна, плодове, зеленчуци и ферментирали храни са полезни за нашите чревни бактерии, високо преработените и рафинирани въглехидрати, не са. Например фибрите лесно ферментират в дебелото черво и са един от най-добрите начини за поддържане и подкрепа на популацията на добрите микроорганизми.
Важни са не само въглехидратите. Здравословният протеин е основен източник на азот, нужен за микробния растеж в дебелото черво и също така е необходим фактор за способността на бактериите да абсорбират и използват погълнатите въглехидрати. Въпреки това, за разлика от въглехидратите, ферментацията на протеинови източници води до много по-голямо разнообразие от газове и метаболити, което може да доведе до негативни последици за бактериите. За да се предпазим от това е препоръчително да приемаме повече плодове и зеленчуци и дори понякога да заменим животинските протеини с бобови растения.
Най-накрая, когато става въпрос за мазнини, все още се знае малко за способността им да въздействат върху метаболитната активност и болестите в червата, въпреки че консумирайки добри мазнини, допринасяме положително на цялостното здраве, а някои дори играят роля в борбата с възпаленията.
Четейки горните редове, трябва да си зададем въпроса – как да променим дневното си хранително меню. Както споменахме, прекомерната консумация на високо рафинирани въглехидрати, наситени мазнини и добавени захари, но по-ниска на зеленчуци, плодовеи зърна диета влияе върху разнообразието на чревната флора, а в същото време стимулира растежа на лоши микробни видове като бактерията E.coli и дрождите на Candida. Проучванията до този момент показват, че е нужно да приемаме разнообразни храни с високо съдържание на фибри, за да храним полезните бактерии и да контролираме възпалението в червата.
ЛЕКАРСТВА И МИКРОБИОМА
Медикаментите оказват огромно влияние върху червата, дори повече и от храната. Вече знаем, че например антибиотиците разрушават, както лошите, така и добрите чревни бактерии, унищожавайки баланса в стомашно-чревния тракт. Това заличаване на нездравословни бактерии помага положително на лечението на болестта, но може да доведе до дългосрочни последици, като да допринесе за липса на микробно разнообразие и да провокира чревни нарушения или хронични възпаления.
Затова най-доброто, което можем да направим по време на прием на лекарства, е да се храним правилно и да взимаме пробиотици, които да стимулират растежа на полезните бактерии. Това предпазва и възстановява микрофлората.
СЪН, СТРЕС И ОКОЛНАТА СРЕДА
Други фактори на начина на живот като сън, стрес и излагане на токсини от околната среда също могат да повлияят на микробиомата ни.
Проучвания показват, че нарушеният сън води до микробен дисбаланс, който може да има последици за здравето, включително затлъстяване, метаболитен синдром и възпалително чревно заболяване.
Хроничният стрес, често срещан в нашия модерен начин на живот, също оказва негативно влияние върху здравето на червата. Изследвания показват, че освобождаването на хормони, свързани със стрес, променя чревната повърхност, размества бактерии и т.н..
И не на последно място, токсините, включително пестициди, изкуствени подсладители, алкохол и пушене, всички те имат неблагоприятно въздействие върху стомашната екосистема, причиняващи упорита дисбиоза.
Запомнете, че е доброто състояние на стомашно-чревния ни тракт има дълбоко влияние върху цялостното ни здраве и състоянието на червата зависи до голяма степен от решенията за начина на живот, който всеки взима. Всички благоприятни фактори, които описахме в тази статия могат да подпомогнат чревното разнообразие. Възможно е обаче нивото им на въздействие да не е достатъчно, за да се поддържат или да предизвикат благоприятни промени в бактериалната популация на червата. За проактивно насърчаване на микробното разнообразие се препоръчва използването на всекидневен пробиотик.
LaсtoFlor BioPlus е ново поколение синбиотик, съдържащ 7 щама млечнокисели бактерии с висока биологична стойност и пребиотик (инулин), който подобрява храносмилателните процеси.
BioPlus възстановява и поддържа баланса на чревната микрофлора, създавайки благоприятна среда за растеж на добри бактерии. Той е подходящ също така за превенция, детоксикация и по-продължителен прием. Продуктът е с подобрена формула от 6 милиарда специално подбрани пробиотични бактерии с широк спектър на антимикробно и противовъзпалително действие. Обогатен е и с два уникални български щама Lactobacillus bulgaricus и Lactobacillus rhamnosus.
Повече за състава и действието на LaсtoFlor BioPlus можете да прочетете като кликнете на бутона по-долу:
НАУЧИ ПОВЕЧЕ ЗА BioPlus
–
*Човешкият микробиом е колекция от всички гени, съдържащи се в микробиотата. Микробиота е общото наименование на чревната микрофлора.
Източници:
**Dethlefsen and Relman. 2010. Incomplete recovery and individualized responses of the human distal gut… PNAS. 108(suppl1): 4554-4561.
***Connolly et al, 2010.In vitro evaluation of the microbiota modulation abilities of different sized whole oat… Anaerobe 16: 483-488.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27126039
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4303825/
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0097500
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20941511
https://www.nature.com/articles/npjbiofilms20163
Коментирайте тази статия!