Почти няма човек, който може да остане равнодушен при наближаването на най-емоционалния и уютен период от годината – Коледните и Новогодишни празници! Домашни събирания с близки, вечерни веселия с приятели, много подаръци и разбира се богати трапези, отрупани с разнообразие от вкусни, празнични ястия.
Понякога обаче цялото трепетно вълнение около празничния сезон е съпроводено от безпокойството как телата ни ще се справят с променения и интензивен режим на хранене. Прекрасно е да се наслаждаваме на любимите си храни, но когато става дума за болка, дискомфорт и проблеми с храносмилането, съществува реален риск настроението ни да бъде помраченo. Ако сте склонни към подуване на корема и други свързани с нарушено храносмилане симптоми, добрата новина е, че има няколко прости неща, които можете да направите, за да подкрепите храносмилането си и да победите подуването през този дългоочакван Коледен сезон!
КАКВИ МОГАТ ДА СА ПРИЧИНИТЕ ЗА ПОДУТИЯ СТОМАХ?
Подуването и раздразнението се появяват, когато в тялото има прекомерно много газове. Това е или резултат от чревен дисбаланс, произвеждащ излишък от газове, или от натрупване на газ, причинено от нарушения в храносмилателните мускули. Излишъкът от газ може да бъде причинен от твърде много въздух в стомаха (често от неправилно преглъщане на голямо количество въздух чрез сламки или консумация на газирани напитки) или да е резултат от разграждането на хранителните вещества, по-конкретно от бактериите и ферментирането им в дебелото черво.
Накратко, преяждането и трудносмилаемите храни са две от най-честите причини за подуване на корема. За да си осигурим спокойни празници, най-добрият съвет, който можем да ви дадем е да се настроите интуитивно и да слушате сигналите, които изпраща тялото ви. С комбинация от 5-те стъпки по-долу лесно ще се наслаждавате на ваканцията си, без да се притеснявате.
1. ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ НА ХРАНЕНЕ
Оптималното храносмилане започва с връщането към основните правила на хранене, а именно да осигурим на организма си спокойствие докато се храним. Бавното хранене, с равномерно и забавено дишане изпраща на нервната система сигнали, които позволяват подходящ кръвен поток към храносмилателните органи. Бавното ядене, поглъщането на по-малко въздух и дъвченето улесняват храносмилането и дават на мозъка възможността да осъзнае, че сме се нахранили, което намалява вероятността от преяждане, основен виновник за подуването!
2. ИЗБЯГВАЙТЕ ПРЕТОВАРВАНЕТО НА СТОМАХА
Не правете обичайната грешка да не се храните през целия ден, за да запазите калориите си за празничните обяд или вечеря. Тази стратегия почти винаги води до преяждане – основен стрес върху храносмилателната система! Много по-добрe е да следвате призивите на глад през деня и да хапвате по-малко на равномерни интервали от време, за да се наслаждавате на любимите си храни в умерени количества.
3. ЛИМИТИРАНЕ НА ХРАНИТЕ-ПРИЧИНИТЕЛИ
Съветваме ви да се запознаете със списъка на по-тежките и трудни за преработване храни, за да ги избягвате или поне да ги консумирате в умерени количества по време на празниците. Това е сигурен метод да се погрижите за тялото си, а то ще ви се отблагодари чрез спокоен стомах и добро настроение. Някои от виновниците, причиняващи повечето проблеми са високо ферментиралите продукти, които не се смилат лесно в тънките черва, както и група от въглехидрати, включващи вещества като лактоза от млечни продукти и фруктоза от плодове. При някои хора тези храни могат да се абсорбират слабо в тънките черва и вместо това да се преместят до дебелото черво, където ферментират от чревните бактерии, причинявайки болезнени газове и подуване. Други често срещани продукти, които трябва да се вземат предвид, са пшеницата, изкуствените подсладители (сорбитол, ксилитол, манитолът) и сяра (лук, чесън,кълнове).
4. КОМБИНИРАЙТЕ ЯСТИЯТА СИ ПРАВИЛНО
Как да подбираме правилно комбинации от хранителни вещества, които се възприемат добре от организма заедно, е още един инструмент, който можете да използвате за подпомагане на храносмилането. Тези правила включват самостоятелното консумиране на плодове и съчетаване на животински протеини със зеленчуци. Идеята е, че различните видове храни изискват различно време, за да се усвоят, а също така изискват различни видове храносмилателни ензими да се разпаднат. Отвъд постигането на по-плосък стомах, тези правила също могат да помогнат на тялото ви по-добре да абсорбира хранителните вещества!
Хапването на нещо горчиво преди основното хранене, както и салата от горчиви зелени зеленчуци (рукола, горчица или глухарче), или поглъщане на няколко супени лъжици ябълков оцет, смесени с малко количество вода, може да помогне на стомашните сокове да започнат по-интензивно да изпълняват своята функция.
5. ВЗИМАЙТЕ ПРОБИОТИЦИ
Не на последно място, ако се чувствате неспокойни от всички празнични удоволствия, натоварването на стомаха и нарушен баланс на чревната флора, може да помогнете за възстановяването на здравословен баланс на добрите бактерии в червата, чрез редовен прием на пробиотици. Не забравяйте, пробиотичните продукти са сигурен помощник за спокоен стомах.
ЗАЩО ПРЕПОРЪЧВАМЕ NATURAL FIBERS НА LACTOFLOR?
Всяко саше на продукта съдържа 100% натурални фибри под формата на инулин, извлечен от корена на цикория. Повече от 250 специфични научни изследвания и клинични тестове потвърждават благотворните ефекти на инулина за здравето, сред които стимулацията на бифидобактерията (пребиотичен ефект), помага при нередовен стомах, повишава усвояването на калций.
NATURAL FIBERS:
• Помага при нередовен стомах.
• Клинично доказан пребиотичен ефект
• Изчиства организма от токсини
• Спомага за редуциране на теглото
• Подобрява усвояването на калций в организма – важен фактор за здрави кости
• 100% натурален, не съдържа ГМО, захар, изскуствени подсладители и аромати
Коментирайте тази статия!