В предишната тема ви разказахме за най-популярните митове относно пробиотиците. Но за един от тях решихме да се заровим малко по-дълбоко и да напишем отделна статия, защото в него се крие отговорът за една от основните причини за избор на пробиотик.
МИТ №8: ЕДИН ЩАМ Е ДОСТАТЪЧЕН И ПАСВА НА ВСИЧКИ
Разнообразието е подправката на живота, а правилното разнообразие от бактериални щамове също е ключът към избора на добрата пробиотична добавка. Проучванията показват, че най-здравите хора имат най-голямо разнообразие от бактериални видове в червата си. Важно е да се има предвид, че ползите от консумацията на пробиотични храни и / или приемането на пробиотична добавка са предпоставка за създаването и поддържането на здравословна и разнообразна бактериална „среда“ в червата.
Съставът на най-добрите пробиотични добавки комбинира бактериални щамове, които действат синергично, създавайки среда, която насърчава растежа на полезни щамове и забавя растежа на вредни или патогенни щамове от бактерии, гъби и вируси. Екологична промяна не се случва чрез добавяне на един или два щама. Има друг фактор, който участва в подбора на висококачествен пробиотик: стотиците конкуриращи се бактериални видове, живеещи в микробиома на червата, могат да се променят в зависимост от нуждите ни в различни възрасти.
Най-добрата пробиотична добавка за 6-годишна възраст може да не е идеална за някой на 50 или повече години. Например, „старши“ пробиотик трябва да направи повече от просто да помогне за справяне със запек, диария, подуване на корема, газове и други храносмилателни оплаквания. Някои бактериални щамове, принадлежащи към видовете Lactobacilli и Bifidobacterium, се занимават с тези проблеми, както и други проблеми, уникални за тези от нас, които остаряват.
Изследванията показват, че някои щамове на Bifidobacterium специално помагат за предотвратяване на токсичните ефекти на пшеничния глиадин, компонент на глутен, който е източник на проблеми за много хора. Доказано е, че бактерията Bifidobacerium longum стимулира имунната функция при по-възрастни от доста време дори и след като са спрели приема. Формулировка за тези над 50 години може също да включва щам B. infantis, който помага за облекчаване на възпаления. Възпалението се е превърнало в една от отличителните черти на стареенето. Няма причина да не се обърнете към него естествено с целенасочен ежедневен пробиотик.
Ако искате да намерите висококачествена добавка, която да действа и работи за повечето хора, ви препоръчваме да търсите тези 7 от най-добрите пробиотични щама за цялостно здраве:
Lactobacillus acidophilus – един от най-добрите пробиотични щамове от вида Lactobacillus. Тази бактерия най-вече колонизира тънките черва, където облагодетелства чревната стена, гарантира правилното усвояване на хранителните вещества и поддържа здравата цялостна храносмилателна функция. Намалява растежа на патогенните организми и произвежда витамин К.
Lactobacillus bulgaricus – поддържа чистотата и баланса на тънките черва и способства за подсилване на имунитета
Lactobacillus rhamnosus – Смята се, че този пробиотичен щам е сред най-добрите пробиотични щамове от вида Lactobacillus за вагинално здраве, тъй като може да преживее преминаването през стомашния тракт. Изследванията показват, че L. rhamnosus може да помогне за подобряване на здравето на влагалището и урината и намаляване на вагиналното дразнене. Способства баланса и укрепването на здравето на стомашно-чревния тракт.
Bifidobacterium bifidum – Този пробиотичен щам е сред първите, които се намират в червата на бебетата и продължава през целия живот да бъде една от основните групи добри бактерии, намиращи се в дебелото черво. (Може да се намери и в тънките черва.) Освен че спомага за насърчаване на бактериалния баланс, той предотвратява растежа на нежелани бактерии, плесени и дрожди, като естествено се прилепва към чревната лигавица по-добре от други бактериални щамове. B. bifidum помага за разграждането на сложни въглехидрати, мазнини и протеини по време на храносмилането. Освен това той произвежда ензими, които разграждат по-големите молекули до по-малки компоненти, които тялото може да използва по-ефективно. Този щам може да помогне за предотвратяване на диария, особено за пътуващите.
Bifidobacterium longum – Храносмилателните ползи на B. longum произтичат от способността му да разгражда въглехидратите и да намира и неутрализира ежедневните токсини, увреждащи червата. Предварителните изследвания показват, че антиоксидантните свойства на щама могат да премахват металните йони – особено медните – и да търсят свободни радикали. Освен това поддържа имунитета, особено при възрастни хора.
Bifidobacterium infantis – облекчаване на възпалението, свързано с всичко – от болка и сърдечно-съдови заболявания до рак.
Streptococcus thermophilus – ускорява разграждането на лактоза.
За българите също така ви припомняме, че е препоръчително да пият български пробиотик, за да има най-добър ефект. Както вече сме писали, има данни от различни части на света, които доказват разликите в състава на полезната чревна микрофлора, съответстващи с храната и географския регион. Затова една мултибактериална формула ще е по-ефикасна, ако съдържа онези бактерии от природата на даденото място, на което живеем.
Ето например кои български щамове се съдържат в пробиотиците за ежедневна употреба, за възрастни и деца, BioPlus и Lactoflor Kids – Българският щам Lactobacillus bulgaricus LKZ-200 – изолиран от кръвен здравец и Българският щам Lactobacillus rhamnosus LLR-L1 – с висока бионаличност и повишена активност, спрямо candida/e.coli/st.aureus
В Lactoflor BioPlus и Lactoflor Kids ще откриете, че съдържат също и натурален пребиотик – фибри (инулин), които осигуряват благоприятен ефект върху активността на полезните бактерии и подпомагат увеличаването на техния брой до 10 пъти. Подпомагат пречистването и детоксикацията на организма.
–––
ИЗТОЧНИЦИ
1. www.lactoflor.bg
2. https://www.healthydirections.com/best-probiotic-supplement-7-myths-debunked
Коментирайте тази статия!