
Дискусията “за“ и “против“ приема на антибиотици едва ли някога ще спре да вълнува научните и социални среди. Въпреки редицата аргументи на противниците на антибиотичното лечение обаче, не можем да отречем, че този тип медикаменти играят съществена роля в съвременната медицина. Истината е, че някои диагнози налагат приема на антибиотик, а на нас като пациенти, ни остава да следваме лекарските предписания максимално отговорно към собственото си здраве. Важно е да знаем, че макар и със значително изчистени формули, новото поколение антибиотици все още крият риск от странични ефекти за пациента, ако не се приемат предпазливо. За щастие има лесен начин да сведете вероятността за появата на някой от тях до минимун – лесно е, просто добавете пробиотик към курса на лечение.
Как действат антибиотиците?
Антибиотиците се използват за лечение на заболявания, причинени от бактерии, като на практика предотвратяват разпространението на бактериите или директно работят за унищожението им. Вероятно знаете обаче, че в човешкият организъм живеят над милиард бактерии, които не са непременно ‘лоши’, а основен недостатък на антибиотика е, че няма способността да разграничава „добрите“ от „лошите“ бактерии, след като се активира ефекта му. Тъй като това потенциално крие риск от нарушаване здравословния баланс на чревната микрофлора, именно тук идва едно от основните предназначения на пробиотичните продукти – защита на този така важен за организма баланс между полезни-вредни бактерии.
Странични ефекти на антибиотиците
Вероятно всеки от вас е чувал, че приемът на пробиотик по време на антибиотично лечение е задължителен. А знаете ли защо?
Използването на антибиотици най-често може да създаде стомашно-чревни проблеми и бактериални инфекции, независимо от възрастта на пациента. Симптомите, за които трябва да внимавате са главно диария, коремна болка, подуване на корема и запек. Важно е да се отбележи, че те могат да се появят не само по време на приема на лекарството, а и до няколко седмици след края на курса.
В дългосрочен план, проучванията правят връзка също между приемането на антибиотици и потенциалните рискове от здравословни състояния като затлъстяване, диабет и имунни разтройства, астма и алергии, както и далеч по-сериозни, потенциално-дългосрочни последици върху цялостното здраве, причинени от потискане на нормалната микрофлора в червата и прекомерното размножаване на болестотворни бактерии и/или гъбички.
Това, което знаем за микрофлората е, че разнообразието и качеството на бактериите е синоним на добро здраве, което служи като превенция срещу състояния налагащи приема на антибиотик. Два от основните аспекти, свързани с приема на антибиотици, са намаленото богатство на бактериални видове и наличието на резистентни гени. Пониженото разнообразие и увеличеното количество на лоши бактерии води до нарушен баланс на чревната флора. Резултатът от това е спад на имунната система, което прави индивида по-уязвим на следваща инфекция.
Предвид множеството последствия от употребата на антибиотици изниква и логичният въпрос – как можем по-добре да се предпазим от потенциалните странични ефекти?
Прием на пробиотици с антибиотици
За щастие повечето хора вече са доста наясно относно важността от приема на пробиотици по време на антибиотичното лечение. Не толкова известен обаче остава фактът, че пробиотичният курс трябва да продължи и след като сте спрели антибиотика, за да се ограничат нежеланите ефекти от лечението. Пробиотичните продукти няма да възстановят напълно чревния екосвят, който частично е унищожен от лекарството, но ще повишат нивото на добрите бактерии, ще подпомогнат унищожаването на лошите такива и ще засилят имунния отговор, имащ противовъзпалителен ефект.
Приемането на пробиотик по време и след протичането на антибиотично лечение е важна стъпка в защитата на чревната микрофлора. За целта, ние ви препоръчваме Lactoflor Opti6 . Продуктът е синбиотик от ново поколение, който действа ударно като имуностимулатор. Opti6 съдържа 6 щама и 10 млрд. активни млечнокисели бактерии с висока биологична стойност и пребиотик (инулин), който подобрява храносмилателните процеси. Капсулите в Lactoflor Opti6 са устойчиви на действието на стомашните киселини и осигуряват безпрепятственото достигане на добрите бактерии до чревния тракт.
Добавяйки Lactoflor Opti6 към курса си на лечение, си гарантирате:
• Подобрена дейност на имунната система
• Потиснато развитие на вредни бактерии
• Подобрено храносмилане
Макар медицински обоснован, приемът на антибиотици е важно да се случва по строги правила, едно от които е задължителното добавяне на пробиотик към курса на лечение. Ползите от приема на пробиотици за превенция и лечение са отдавна доказани, така че с настоящата тема целим да напомним за едно от най-популярните приложения на пробиотика.
Коментирайте тази статия!