Ако в момента цари хаус в главата ви, в хола с играчките на детето ви, ако не разбирате кога започва денят и кога идва вечерта или пък ви се струва, че детето ви е предимно на телефон, таблет, някоя конзола, игра или телевизор, тази статия е за вас, колеги, родители.😋
Нека си припомним какво казват специалистите, още от раждането на едно дете: „Нуждаем се от рутина, рутина, рутина, защото това кара децата да се чувстват в безопасност“.
Затова е хубаво да създадем дневна програма на децата, която да включва време за „сутрешна гимнастика”, „творческо време”, „академично време”, време за хапване, почивка и игра. Това е изключително важно, за да ги поддържаме психически ангажирани и щастливи, колкото и седмици да сме вкъщи, те ще трябва да очакват нещо с нетърпение. Така, както преди са чакали уикенда за игри навън, или времето със семейство и приятели след градина/училище. По този начин ще успеем да намалим тревожността при децата, които са по-неспокойни, защото имат такава структура и график, за които да се грижат и следват.
Включете децата си в създаването на ежедневен план „Всички са по-въoдушевени от нещо, когато имат ръка в създаването“, казват специалистите. Попитайте детето си: Как искаш да прекараш деня си, какво искаш да правиш утре и т.н., и включете любимите му занимания в „свободното време за игри“. Така то ще знае, че освен задължителното време за учене, ще има време и за него, а и да се почувства, като „голям човек“, който взима решения.
ИЗТЕГЛЕТЕ ПРЕДЛОЖЕНИЕТО НИ ЗА ДНЕВНА ПРОГРАМА ЗА МАЛКИ ДЕЦА
НАСЪРЧЕТЕ АКТИВНОСТ, РАЗЛИЧНА ОТ ВРЕМЕТО НА ЕКРАНА
На всички нас ни се иска да ограничим възможно най-много времето на децата със собствените им електронни и технологични устройства. Тези дни обаче, не само, че е невъзможно, а за по-големите деца е и необходимо да прекарват повече време на компютрите, заради дистанционната, онлайн форма на обучение.
Затова, концентрирайте силите и въображението си в това, да им дадете достатъчно добри идеи какво да правят извън академичните часове. Изключително важно е за тяхната психика и почивка, има много статии на тази тема, които можете да намерите в интернет пространството.
ЗАДЪЛЖЕНИЯТА ВКЪЩИ СА ОТ СЪЩЕСТВЕНО ЗНАЧЕНИЕ
Помощта в къщата помага да се напомни на тийнейджърите и малките, че те са важна част от семейните членове. За малките деца извършването на задачи им дава чувство за контрол върху собствената им безопасност. Тийнейджърите също се нуждаят от такова положително усещане. Изкомуникирайте го по този начин: „Време е за Екип Петрови“ и разпределете роли и задълженията, това би помогнало да се изгради устойчивост и чувство за принадлежност. По-малките деца могат да научат полезни умения, като да подреждат и сервират на масата, приготвяне на лесни закуски за семейството или хранене на домашния любимец. Тинейджърите пък, могат да осъзнаят много по-лесно ролята и отговорността на това да бъдеш възрастен.
БЪДЕТЕ КРЕАТИВНИ
В момента сме си всички вкъщи, нали? Колко често ще бъдем благословени заедно с толкова време? Нека го използваме. Ето няколко предложения за малки и за тинейджъри:
Виртуални музеи и зоологически градини
https://kids.sandiegozoo.org/
https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne/
https://www.montereybayaquarium.org/animals/live-cams
https://britishmuseum.withgoogle.com/
https://www.metmuseum.org/art/online-features/metkids/
https://www.bostonchildrensmuseum.org/museum-virtual-tour
https://kids.nationalgeographic.com/
Rазгледайте повърхността на МАРС – тук
Крафтове и експерименти – тук, тук и тук
Настолни игри – Монополи, Околосветско пътешествие, Судоку, Дженга, Gemgi и т.н.
Семейни игри на въображението – „Заравяне на съкровище“ – Скрийте предмети из цялата къща, нарисувайте жокери, скрийте „съкровище – любима здравословна вафла, бисквити и т.н.“, като последно ниво в играта. Децата се забавляват, когато родителите им влизат в ролеви игри за тяхната възраст
Гимнастика за деца – тук и тук
ПРИДЪРЖАЙТЕ СЕ КЪМ ГРАФИКА
Въпреки че може да е лесно да се състави график, трудната част всъщност е да се придържаме към него. Ето защо препоръчваме да го принтирате и да го окачите на удобно място в къщата, така че децата да го виждат всеки ден. Например, поставете го на хладилника.
Най-сигурният начин да поддържането на график – Система за възнаграждение. Например, може да е печелене на точки, за допълнително време за игра на таблета или време за лягане по-късно и т.н..
И още един съвет, отключете чувството си за хумор и положителното настроение. Знаете, че децата са най-големият приемник на нашите емоции. Опитайте се да не гледате новини с тях, както и да извлечете ползите на това, че сте всички заедно вкъщи.
И не забравяйте, най-важното, имунната система е 80% в стомаха. А ние ви препоръчваме Lactoflor Kids за силен имунитет и здрави коремчета, ЕТО ЗАЩО!
Бъдете здрави!
Екипът на Lactoflor
Коментирайте тази статия!