Ако търсите облекчаване на проблеми със стомаха, помислете за използването на (можете да се обърнете към) полезните бактерии и дрожди, наречени пробиотици.
Защо?
Милиони приятелски бактерии живеят в червата и са важни за храносмилането. Но диарията може да наруши баланса на добрите бактерии в червата ни. В тези случаи приемът на пробиотици във вид на добавки, би бил повече от полезен за връщане на здравословното състояние на микробиотата.
Не всички пробиотици обаче могат да облекчат диарията, а някои помагат само за определени видове диария. И така, кои от тях могат да помогнат и кога?
ДЕЦА И ДИАРИЯ
Някои от най -добрите доказателства за ефективността на пробиотиците идват от проучвания за диария при деца* особено когато е причинена от ротавирус. Пробиотиците могат да намалят пристъпите на инфекциозна диария от половин ден до около 2 дни.
Някои изследвания показват, че бактериалните щамове, които най-вероятно ще помогнат, са Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, бифидобактерии, и пробиотичните дрожди Saccharomyces boulardii, въпреки че други щамове също могат да бъдат полезни, като Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus. В най-добрия случай, пробиотичен бленд от няколко различни щама пробиотици може да лекува най-успешно този вид диария.
ДИАРИЯ ОТ АНТИБИОТИЦИ/ АНТИБИОТИК АСОЦИИРАНА ДИАРИЯ
Антибиотиците убиват микробите в тялото ни, които ни разболяват, но също така убиват някои от добрите бактерии. Това може да наруши нормалния баланс в червата, което да доведе до диария.
Проучванията при деца и възрастни показват, че може да намалим вероятността за развитие на симптоми на диария, ако приемаме пробиотици преди и по време на лечението и няколко дни след спиране на антибиотиците. Saccharomyces boulardii и някои щамове лактобацили най-добре могат да помогнат.
ДИАРИЯ ПО ВРЕМЕ НА ПЪТУВАНЕ И ВАКАНЦИЯ
Когато сме далеч от дома, можем да получим диария, като особено често срещани са неразположенията получени на морето или на ваканция в далечна държава. Причините обикновено са по-различния вид на бактериите, с които е свикнал стомаха ни, както и ако ядем или прием на замърсена храна или вода.
Някои изследвания показват, че пробиотиците помагат на пътуващите да избегнат този вид диария, като най-силните доказателства сочат в помощ Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus acidophilus и Saccharomyces boulardii.
ДИАРИЯ, ПРИЧИНЕНА ОТ C. DIFFICILE
Инфекция с бактерия C. difficile причинява тежка и понякога животозастрашаваща диария и възпаление в дебелото черво, наречено колит. Пробиотиците може да ни помогнат да не развием тази лоша бактерия и биха могли да подействат като превенция срещу евентуална повторна поява. Това е важно, тъй като повтарящите се инфекции стават трудни за контролиране.
Учените са направили много изследвания на Saccharomyces boulardii срещу този вид бактерии. Изглежда, че помага, особено когато се комбинира с щамове лактобацили.
ВЪЗПАЛИТЕЛНО ЗАБОЛЯВАНЕ НА ЧЕРВАТА
Пробиотиците могат да помогнат за лечение на улцерозен колит, форма на възпалително заболяване на червата (IBD). Някои проучвания показват, че пробиотиците също могат да помогнат за лечение на болестта на Crohn, другата форма на IBD, но резултатите не са толкова силни.
КАКВО Е НАШЕТО РЕШЕНИЕ СРЕЩУ РАЗЛИЧНИТЕ ВИДОВЕ ДИАРИЯ?
Lactoflor EntericEcol във вид на капсули и сашета e клинично доказано решение срещу диария от различен произход Всяка капсула в Lactoflor EntericEcol осигурява 6 милиарда жизнеспособни микроорганизми.
Комбинацията от щамове в продукта (млечно-кисели и бифидо бактерии и Saccharomyces boulardii) е специално подбрана, за да подпомага възстановяването при диария от различен произход, като повлиява благоприятно здравословното равновесие в чревната микробиота и намалява тежестта и продължителността на чревното възпаление.
ПРИЛОЖЕНИЕ:
- Oстри бактериални и вирусни диарии
- Oстър ентерит при деца
- Хроничен неспецифичен ентероколит
- За менажиране на персистираща диария при деца
- За превенция на диария, свързана с пътуване
- За повлияване на диарията, коремните болки и диспептичните прояви
- За подпомагане на ремисията при пациенти с обострен улцеративен колит
За възрастни и деца над 6 години, препоръчваме Lactoflor EntericEcol капсули, като сега продуктът е с нова опаковка и в алуминиев блистер.
ПРЕПОРЪЧВАНА ДНЕВНА ДОЗА:
Възрастни и деца над 6 години: по 1-2 капсули дневно, приети с малко течност.
Деца под 6 години: по 1 капсула дневно, изсипете съдържанието в малко вода или сок.
Източници:
*https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4649266/
Guandalini, S. Journal of Clinical Gastroenterology, 2011.
Guandalini, S. Journal of Clinical Gastroenterology, 2008.
Hickson, M. Therapeutic Advances in Gastroenterology, 2011.
Floch, M. Journal of Clinical Gastroenterology, July 2008.
McFarland, L. Travel Medicine and Infectious Disease, March 2007.
Williams, N. American Journal of Health-Systems Pharmacy, March 15, 2010.
Stefano Guandalini, MD, professor of pediatrics and gastroenterology, University of Chicago.
Floch, M. and Walker, A. Recommendations for Probiotic Use, 2011 Update.
Natural Therapeutics Comprehensive Database.
Annals of Internal Medicine: „Probiotics for the prevention of clostridium difficile-associated diarrhea: A systematic review and meta-analysis.“
Коментирайте тази статия!