Уроинфекциите са сред най-често срещаните инфекциозни болести по света. Годишно се оценява, че един милиард жени по света страдат от не-полово предавани урогенитални инфекции, включително бактериална вагиноза, вулвовагинална кандидоза и инфекция на пикочните пътища (ИПП). Те могат да доведат до възпалително заболяване на таза, безплодие, извънматочна бременност, преждевременно раждане, бебета с ниско тегло при раждане, хронична болка и повишена уязвимост към вируса на човешка имунна недостатъчност (HIV) и други инфекции, предавани по полов път. Урогениталната система е съвкупност от пикочните пътища и репродуктивната система. Тъй като и двете системи са отворени за външната среда, те са податливи на инфекции. Някои инфекции се въвеждат отвън, докато други се дължат на дисбаланси в микробиота на урогениталния тракт.
Инфекциите на пикочните пътища обикновено са причинени от бактерии от дебелото черво и ректума, които след попадане в уретрата се размножават и достигат до пикочния мехур. Е. coli обикновено е най-разпространеният причинител на този тип инфекции. Жените са по-склонни да развиват инфекции, поради анатомични фактори, които позволяват бърз бактериален достъп до пикочния мехур. Лошата хигиена, чести полови контакти и употребата на контрацептиви също са предпоставка за инфекции на пикочния мехур (цистит), инфекция на уретрата (уретрит), бъбречна инфекция (пиелонефрит) и инфекция на уретера (уретерит).
Последните проучвания подчертават значението на здравословните лактобацили, доминиращи в микробиота на влагалището не само за предотвратяване на полово предавани болести и преждевременно раждане, но и за поддържане на качеството на живот на жените. При тяхното намаление или отсъствие се създават условия и за развитие на бактерии, които нормално присъстват в чревния тракт, а от там да преминат и в пикочните пътища.
Изчерпването на лактобацилите при жените, ги прави податливи на уринарни и вагинални инфекции, а това повдига въпроса дали изкуственото добавяне на лактобацили може да намали процента на инфекция. В проучванията е доказано , че пробиотиците са в състояние да предпазват от инфекции на урината, поддържайки вагиналния микробиом в подходящ баланс. Това се отнася най-вече за тези пробиотични продукти, в които са включени Lactobacillus rhamnosus и Lactobacillus acidophilus. Приема на пробиотици е важен не само за жени, подложени на повтарящи се урогенитални инфекции, но и за всичкидами с нарушение на влагалищната микробиота. Добавяйки приема на качествен пробиотичен продукт към ежедневната си рутина, лесно можете да предотвратите неприятните симптоми на уринарни инфекции.
Американската червена боровинка се използва от столетия като храна и лечебно растение, както от северноамериканското индианско население така и от европейските колонисти. Понастоящем това е едно от най-добре проучените традиционни средства за приложение при уроинфекции. Червена боровинка няма пряк антимикробен ефект, но е доказано, че съдържащите се в сока й проантоцианидини потискат колонизацията на Е. coli и последващите инфекции.
Lactoflor UroBiotic+ и UROBiotic Forte съчетават в своя състав пробиотичен бленд от лактобацили (вкл. L.acidophilus и L. rhamnosus), проантоцианидини от червена боровинка и Д-маноза, което ги прави подходящи както при лечение на нарушения на влагалищната микробиота, така и при уроинфекции и тяхната профилактика.
Коментирайте тази статия!