НАРЪЧНИК ЗА СПРАВЯНЕС УРОИНФЕКЦИИТЕ
Уроинфекциите са по-чести отколкото предполагате.
Счита се, че от 20 до 50% от жените поне веднъж в живота си са имали уроинфекция (цистит), а при много от тях инфекцията се повтаря. По-често боледуват жените, поради анатомични особености. Късата уретра, близкото разположение до половите органи предразполагат към такива болезнени състояния. Бременост, нарушения на влагалищната флора при жените, напреднала възраст, поставяне на катетър или други урологични манипулации, увеличение на простатата при мъжете, т.е.всички случаи, при които има нарушения в отделителния процес, благоприятстват развитието на уроинфекции.
ИДВА ЛЯТО, МОРЕ, БАСЕЙН И…УРОИНФЕКЦИИ
Защо през лятото те се увеличават? Продължителното носене на мокрия бански, хладният морски бриз, песъчинките на плажа или не добре обеззаразени басейни, тесните панталони, синтетичните тъкани, които спарват. Когато сме на почивка, не винаги можем да поддържаме личната хигиена на която сме свикнали, а по време на пътуване често задържаме урината, докато намерим най-близката тоалетна (в повечето случаи не особено чиста).
НО КАК БАКТЕРИИТЕ ПОПАДАТ В ПИКОЧНИТЕ ПЪТИЩА?
Обикновено, по повърхността на кожата около гениталиите има чревни и кожни бактерии, които са част от нормалната флора. Организмът има механизми за предпазване от навлизането на микроорганизмите в пикочните пътища, един, от които е прочистването чрез уриниране. При нарушаване на тези механизми бактериите могат да проникнат на различна дълбочина и да предизвикат възпаление.
АКО ЧЕСТО ПОСЕЩАВАТЕ ТОАЛЕТНАТА, АКО ИМАТЕ ПАРЕНЕ ПРИ УРИНИРАНЕ, БОЛКА И ПРОМЯНА В ЦВЕТА НА УРИНАТА – НАЙ-ВЕРОЯТНО СТЕ С УРОИНФЕКЦИЯ!
Уроинфекцията е общо название за състояния, при които има наличие на бактерии в урината над определено количество , което се съпровожда и с наличие на определени клинични симптоми: често уриниране, парене, промяна в цвета на урината, с или без температура. В повечето случаи бактериите се задържат само в пикочния мехур, т.е. развива се цистит. Когато той не се лекува може да се стигне до пиелонефрит – остро възпаление на бъбреците.
КАКВО ДА НАПРАВЯ ПРИ ПЪРВИТЕ СИМПТОМИ?
При съмнение за уроинфекция трябва да потърсите медицинска помощ. Правилно е да се назначи изследване за стерилна урина, с което ще се определи какъв е бактерия и с кой антибиотик ще се лекува. Изследването продължава от 24 до 48 часа, но какво да правим като паренето е нетърпимо?
В тези случаи препоръчваме препарат с бърз ефект – Lactoflor UROBiotic Forte – 100% натурален продукт, тройна комбинация от пробиотични бактерии, екстракт от червена боровинка и Д-маноза.
Високата концентрация на трите съставки осигуряват:
- Отмиване на прилепналите към лигавицата бактерии (особено Е.coli, които са най-честите причинители)
- Противовъзпалително действие
- Диуретично действие
- Подпомагане дейността на имунната система
- Възможност за предпазване от повторна поява на инфекции
- Възможност за комбинация с назначеното антибиотично лечение
- Повлиява благоприятно нарушенията в чревната и влагалищната микробиота
Друг подобен препарат е Lactoflor UroBiotic+.
Добавеният в състава екстракт от градински чай увеличава противовъзпалителното и антиоксидантно действие и го прави подходящ за профилактика при често повтарящи се уроинфекции, предпазване от възникването им при наличие на камъни в пикочите пътища, при поставен катетър, при урологични манипулации и като продължение на терапията след острата фаза.
Традиционните методи за борба с уроинфекциите могат да елиминират, както болестотворните организми, така и естествената флора на пикочните пътища и да ги оставят уязвими за повторно заразяване. Lactoflor UROBiotic Forte и Lactoflor UroBiotic+ служaт и като превенция от повторната поява на инфекции в уринарния тракт, като запазват „добрите“ бактерии и установяват баланс. Ако в уринарния тракт има повече от тях, то рискът от уроинфекции, рязко намалява. Това е така, защото бактериите, изграждащи естествената микросреда в тази част на тялото, произвеждат вещества, които възпрепятстват прикрепянето на E. coli и други патогени към клетъчните стени. Пробиотикът намалява възпалението и облекчава симптомите чрез прякото си стимулиращо действие над имунните сили на организма.
КАК ДА ИЗБЕГНЕМ УРОИНФЕКЦИИТЕ?
СПАЗВАЙТЕ добра лична хигиена.
НЕ оставайте дълго с мокър бански костюм.
ПИЙТЕ повече течности.
НОСЕТЕ памучно бельо.
НЕ СЕ къпете в съмнителни басейни и водоизточници.
ПОДБИРАЙТЕ сексуалните партньори.
НЕ стойте дълго на течение или под пряко действие на климатик.
ПРОФИЛАКТИЧНО може да приемате препарати с уропротективен ефект.
ВРЕМЕ Е ЗА МОРЕ…
Но нека в багажа освен плажно масло с подходящия фактор, аерозола срещу насекоми, препарата против диария, да добавим и Lactoflor UroBiotic.
–
Източник: Д-р Маринела Димова
Специалист Обща медицина, Микробиология
Коментирайте тази статия!