Писнало ли ви е да се чувствате уморени, отпаднали и подути след хранене? Ако е така, нека ви кажем, че много добре разбираме как се чувствате. Повечето от нас се борим с храносмилателните проблеми през целия си живот. Доста често виждаме възрастните хора да страдат от стомашни язви и киселини. Е, време да погледнем за алтернативни методи, с които да облекчим и да върнем баланса в стомаха си.
Чували ли сте например за полезното действие на Йогата и Аюрведа (медицинската наука от древна Индия, занимаваща се със здравето в по-широк смисъл, като по този начин включва и здравословни практики, както на тялото, така и на ума)?
Един от техните основни принципи е, че здравословното храносмилане е ключът към доброто цялостно здраве. И оттук – практикуването редовно на йога и следването на аюрведичните насоки за храносмилане могат да доведат до подобряване на здравето.
Разровихме се за повече информация и днес ще ви разкажем за тези източни практики, чрез погледа на специалистите в сферата.
1) ЗАПОЧНЕТЕ ДЕНЯ С ЧАША ТОПЛА ВОДА
За да стимулирате движението на червата сутрин, най-добрият аюрведичен трик е да започнете деня с чаша топла вода, когато се събудите. Това прогонва примесите от предишния ден. Ако искате да добавите и по-детокс ефект, със сигурност можете да добавите пресен лимонов сок, прясно настърган джинджифил и мед по желание. Пиенето на топла вода (която се вари 10 минути) е древен аюрведичен метод за промиване на лимфната система, както и за почистване и хидратиране на дълбоки тъкани. Освен това нежно подпомага храносмилателната система. Силно се препоръчва да не се пие студена вода, тъй като студената вода (и всички студени напитки) пречат на храносмилането. Студената вода ефективно замразява храносмилателните ензими и течности в стомашно-чревния тракт, което от своя страна дезактивира храносмилателната функция на организма.
2) ИЗПРОБВАЙТЕ СУТРЕШНА ЙОГА РУТИНА
Сутрешна практика на празен стомах позволява много нежно и спокойно да се събуди тялото и да подготвим храносмилателната си система за закуска. Практиката може да варира в зависимост от нуждите на тялото ви. Важното е да разтегнете целия гръбначен стълб, тъй като храносмилателната система се контролира от централната нервна система, която е защитена от гръбначния стълб. Храносмилателната система, като всички други органи на тялото, се контролира от нервната система. Множество научни изследвания показват, че дисфункцията в гръбначния стълб и таза може да причини объркване в комуникацията между червата и мозъка ви. Ето защо не е необичайно хората, страдащи от болки в гърба, да имат проблеми с червата си, като запек, синдром на раздразненото черво и диария. Йога практиката може да има ефект на стабилизиране на реакцията на нервната система на стрес, като премахва мускулното напрежение и успокоява симптомите. 20 до 30 минути сутрешна сесия е идеална за разтягане и циркулация на енергията в тялото.
Тук и тук са дадени примери от серии, които са подходящи за рано сутрин.
3) СЪЗНАТЕЛНО ХРАНЕНЕ
Аюрведа ни учи на съзнателно хранене. Това означава да отделим време, за да се насладим спокойно на яденето си, без да правим нищо друго, като същевременно възприемем и усещане за връзка и благодарност за храната ни. Да се нахраним спокойно, да поговорим с близките си за преживяното през деня, вместо да това да изядем набързо нещо пред телевизора, компютъра, телефона. Една така малка промяна, може да доведе до огромна ползотворна стъпка по отношение на храносмилателното здраве. Има една поговорка „Ние сме това, което ядем“. Приемането на тялото ни като храм, оттам храненето като свещено преживяване означава също забавяне на храненето ни, отделяне на време да дъвчем добре храната си и да усетим фините нюанси на всеки вкус и тяхната текстура.
4) ПРАКТИКУВАНЕ НА МЕДИТАЦИЯ С „ПРАНАЯМА”
Когато мислим за „медитация“, общите цели, които идват на ум, са постигане на високо ниво на духовно осъзнаване или успокояване на психическото състояние. Съвременната наука обаче е открила съвсем различен набор от ползи от медитацията, включително облекчаване на няколко храносмилателни проблеми. Храносмилателната система е един от най-засегнатите биологични процеси, когато тялото е напрегнато и тревожно, особено в нашия забързан начин на живот. Ако сме стресирани, тялото автоматично се поставя в режим на оцеляване и поради това пренебрегва другите си функции, като храносмилането, за да концентрира енергията си върху нашите притеснения. Ето защо би било хубаво да приемем медитацията като антистресово решение.
Различни дихателни техники, известни като Пранаяма, са в основата на всяка програма за медитация. Нивата на кислород в кръвта и кръвообращението се умножават по време на медитация, което е от първостепенно значение за храносмилателната система, особено за стомаха и червата. Това има за цел да улесни храносмилането. В допълнение, ефективността на храносмилателната система колективно ще изгражда сесия след сесия, осигурявайки не само незабавно облекчение, но и дългосрочно решение.
Вижте тази серия от дихателни техники.
5) БАЛАНС НА ДОБРИТЕ И ЛОШИТЕ БАКТЕРИИ В СТОМАХА
Вече всички знаем, че здравето започва от стомаха. И пак ще го повторим, за да имаме силна имунна система, ни е нужнa здрава и балансирана чревна флора. За да сте сигурни, че си набавяте нужното дневно количество ви препоръчваме 100% натуралните Lactoflor BioPlus за ежедневна грижа и Lactoflor Opti6 при прием на антибиотици.
BioPlus капсули е симбиотична мултибактериална формула от живи (лиофилизирани) бактерии с произход от естествено ферментирали млечни продукти, диворастящи растения и от човешки произход, отговарящи на изискванията и принадлежащи към видове предложени от EFSA, с включен в състава биопребиотик – инулин. Всяка капсула съдържа 7 щама, 6 млрд активни бактерии, а специално създадените DR капсули (стомашно-устойчиви), осигуряват висока преживяемост на бактериите в ГИТ.
Lactoflor Opti6 е ново поколение синбиотик, съдържащ 6 щама млечнокисели бактерии с висока биологична активност и пребиотик (инулин), който подобрява храносмилателните процеси. Полезните бактерии в състава на продукта са изолирани от екологично чисти съхранени източници от българската природа.
Коментирайте тази статия!