Бременността е пътуване, изпълнено с надежда, радост, понякога гадене и повече емоционалност. При първото бебе, мирогледа на майката се променя на тези две неща – кое е безопасно за бебето и кое не е безаопасно за бебето. На мястото на петъчното вино, маникюрите и брънчовете идват ранното лягане, чай ройбос и високопротеиновите зелени смутита.
Храненето по време на бременността обикновено се върти около дълъг списък от забранени храни – но освен най-стандартното, приемането на пренатален витамин, няма много допълнителни насоки какво друго е необходимо. Например, консумацията на поне 70 грама протеин ви помага да изградите нов живот. А приемането на 200 mg омега 3 DHA е в подкрепа на нервната система на детето ви.
В допълнение към следващите обичайни хранителни насоки е препоръчително да приемате пробиотик, за да поддържате здрава микробиома. А което е добре за майката, е добро и за детето. И вече може би си задавате въпросите… дали пробиотиците са добра идея? И безопасни ли са?
ЗАЩО ДА ПРИЕМАТЕ ПРОБИОТИЦИ ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТ?
Сред ежедневните трансформации, които се случват в тялото на бременната, най-много се открояват тези две: промяната в имунната система и промените в храносмилателната система.
С напредването на бременността имунната система се променя, за да стане по-толерантна към този нов малък живот, растящ вътре в утробата. Което означава също, че бъдещите майки са изложени на по-голям риск от болести, пренасяни от храната (не забравяйте и за списъка със забранени храни), както и от друг вид инфекции. Ето защо пробиотиците са наистина необходими, за да набавят повече от добрите бактерии и да изградят баланс в чревната флора. Избягването на високорискови храни като деликатеси, както и на болни хора, честото миене на ръцете са също важни.
Вагиналният канал е дом на повече от 1 милиард бактерии. Смята се, че тези бактерии са важни за имунната регулация и могат да окажат влияние върху резултатите от бременността. В допълнение, вече всички знаем, че наличието на балансиран микробиом поддържа оптималната функция на имунната система. При бременност сме склонни да виждаме промени в микрофлората на устата, червата и вагиналния канал, които са предназначени да поддържат здрава бременност. В същото време обаче има вероятност да настъпят и не толкова полезни промени.
Особено, когато майката започне да приема храни с високо съдържание на мазнини или се получи наддаване на теглото над препоръчителните нива – два фактора, за които е известно, че променят негативно микробиомата.
И ето тук още веднъж разбираме, че е важно да приемаме пробиотици, предвид потенциалните промени по време на бременност, за да поддържат балансирана чревната си флора. Доказано е също, че пробиотичните бактерии защитават от стомашно-чревни инфекции, като се борят срещу патогенните бактерии и благоприятно моделират имунната система.
Сега, нека да поговорим и храносмилането: хормоналните промени по време на бременността могат да доведат до рефлукс или запек. Хормоните забавят скоростта, с която стомахът се изпразва и червата се движат, докато плацентата може да повиши киселинността на стомаха.
Приемането на дневна доза 100% натуралния Lactoflor BioPlus (синбиотик, който съдържа пробиотик и фибри) може да помогне за балансиране на чревната флора, за да се улесни храносмилането и да се подобри нейната функция, заедно с пиенето на много вода, поддържането на диета с високо съдържание на фибри и движението.
БЕЗОПАСНИ ЛИ СА ПРОБИОТИЦИТЕ ПРИ БРЕМЕННОСТ?
Сега, когато разбираме как пробиотиците могат да поддържат здравословна бременност, възниква големият въпрос: безопасни ли са?
Пробиотичните добавки от естествени хранителни източници (каквито са на LactoFlor продуктите), се считат за безопасни за употреба за бременни и кърмещи жени.В същото време се препоръчва на жените да избягват непастьоризирани ферментирали храни, които са обикновено източник на добри бактерии. Поради тази причина пробиотична добавка става още по-важна. Когато правите своя избор, доказан опит в безопасността е от решаващо значение. LactoFlor има над 25 години доказана употреба във всички етапи на живота.
Въпреки това, най-добре е да се консултирайте с Вашия лекар, преди прием, на каквито и да е хранителни добавки.
Източници:
Bonney, Elizabeth A. “Immune Regulation in Pregnancy: A Matter of Perspective?” Obstetrics and gynecology clinics of North Americavol. 43,4 (2016): 679-698.
Moran, L J et al. “Nutrition and listeriosis during pregnancy: a systematic review” Journal of nutritional sciencevol. 7 e25. 24 Sep. 2018, doi:10.1017/jns.2018.16
Wu, Min, Shao-Wu Chen, and Shao-Yun Jiang. „Relationship between gingival inflammation and pregnancy.“ Mediators of inflammation2015 (2015).
Chu, Derrick M et al. “Impact of maternal nutrition in pregnancy and lactation on offspring gut microbial composition and function” Gut microbesvol. 7,6 (2016): 459-470.
Gomes, Catarina Frias et al. “Gastrointestinal diseases during pregnancy: what does the gastroenterologist need to know?” Annals of gastroenterologyvol. 31,4 (2018): 385-394.
Baldassarre, Maria Elisabetta et al. “Rationale of Probiotic Supplementation during Pregnancy and Neonatal Period” Nutrientsvol. 10,11 1693. 6 Nov. 2018, doi:10.3390/nu10111693
Jarde, Alexander et al. “Pregnancy outcomes in women taking probiotics or prebiotics: a systematic review and meta-analysis” BMC pregnancy and childbirthvol. 18,1 14. 8 Jan. 2018, doi:10.1186/s12884-017-1629-5
Коментирайте тази статия!